Nemci chcú do desiatich rokov postaviť 39 nových elektrární

13. apríla 2015 11:57

Podľa aktuálnej správy, ktorú zverejnila v pondelok nemecká asociácia energetických podnikov (BDEW), je otázna životaschopnosť zhruba 53 % projektov.

Elektráreň Eggborough
Elektráreň Eggborough. commons.wikimedia.org

Nemecké energetické podniky spochybňujú plán vystavať do roku 2025 spolu 39 nových elektrární. Podľa aktuálnej správy, ktorú zverejnila v pondelok nemecká asociácia energetických podnikov (BDEW), je otázna životaschopnosť zhruba 53 % projektov. Uhoľné a tepelné elektrárne čelia tlaku dotovaných výrobcov energií z obnoviteľných zdrojov a prísnejším reguláciám emisii oxidu uhličitého, čo znamená, že prípadným investorom chýba perspektíva ziskovosti, upozorňuje združenie.

V správe zverejnenej pred rokom, kedy sa v Nemecku plánovala výstavba 32 nových elektrární, BDEW spochybňovala rentabilitu 43 % projektov. Bez zmeny politiky nevzniknú nové moderné elektrárne, uviedla výkonná riaditeľka združenia Hildegard Müllerová. „Chýbajú akékoľvek investičné stimuly, napriek neustálemu zdôrazňovaniu politikov, že to plánujú zmeniť,“ zdôraznila. Nemecko plánuje do roku 2022 postupne ukončiť prevádzku všetkých jadrových elektrární. Bez výstavby nových konvenčných elektrární je stabilita dodávok energií v najbližších rokoch ohrozená, upozorňuje BDEW.

Nemecká asociácia energetických podnikov zastupuje zhruba 1 800 nemeckých spoločností pôsobiacich v oblasti výroby, distribúcie a predaja energií.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?