Nemci budú mať špeciálny fond na likvidáciu jadra

17. decembra 2014 13:42

Podľa denníka Süddeutsche Zeitung má vzniknúť fond, do ktorého sa vloží 17 mld. eur na uhradenie dlhodobých nákladov na vyradenie jadrových reaktorov z prevádzky.

Atómová elektráreň
Ilustračné foto wikipedia.org

Nemecká vláda plánuje zriadiť fond, do ktorého by mali výrobcovia elektriny z jadra vložiť 17 mld. eur, aby sa zaručilo, že sa uhradia dlhodobé náklady na vyradenie ich reaktorov z prevádzky. Uviedol to v stredu nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Po jadrovej havárii v japonskej Fukušime pred tromi rokmi sa Nemecko rozhodlo, že do roku 2022 zatvorí všetky svoje jadrové elektrárne.

Denník, ktorý citoval interné dokumenty rezortov hospodárstva a životného prostredia, konštatoval, že energetické firmy by mali do fondu vložiť zhruba 17 mld. eur na uhradenie dlhodobejších nákladov a približne 19 mld. eur z ich rezerv sa použije na zaplatenie demontáže a skladovanie vyhoreného paliva. Prevádzkovatelia nemeckých jadrových reaktorov, firmy E.ON, RWE , EnBW a Vattenfall, už vytvorili rezervy v sume zhruba 36 mld. eur na demontáž jadrových elektrární a likvidáciu jadrového odpadu. Existujú však obavy, že časť nákladov na zatvorenie reaktorov by mohla zostať na pleciach nemeckých daňových poplatníkov.

„Nemôžeme si byť istí, že všetci výrobcovia elektriny z jadra prežijú zmeny na trhu s energiami a splnia svoje dlhodobé záväzky vyplývajúce z vyradenia jadrových reaktorov z prevádzky,“ napísal Süddeutsche Zeitung. Peniaze, ktoré sa už vyčlenili, nie sú ani odolné voči bankrotom ani „naviazané na konkrétne veci“, uviedol denník. Süddeutsche Zeitung naznačil, že v prípade insolventnosti by sa najprv mali uhradiť náklady na likvidáciu reaktorov. Dodal, že jediným cieľom fondu bude zabezpečiť, že všetky náklady sa pokryjú.



Čo si o tom myslíte?