Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto wikipedia.org
17. decembra 2014 13:42 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemci budú mať špeciálny fond na likvidáciu jadra

Podľa denníka Süddeutsche Zeitung má vzniknúť fond, do ktorého sa vloží 17 mld. eur na uhradenie dlhodobých nákladov na vyradenie jadrových reaktorov z prevádzky.

Nemecká vláda plánuje zriadiť fond, do ktorého by mali výrobcovia elektriny z jadra vložiť 17 mld. eur, aby sa zaručilo, že sa uhradia dlhodobé náklady na vyradenie ich reaktorov z prevádzky. Uviedol to v stredu nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Po jadrovej havárii v japonskej Fukušime pred tromi rokmi sa Nemecko rozhodlo, že do roku 2022 zatvorí všetky svoje jadrové elektrárne.

Denník, ktorý citoval interné dokumenty rezortov hospodárstva a životného prostredia, konštatoval, že energetické firmy by mali do fondu vložiť zhruba 17 mld. eur na uhradenie dlhodobejších nákladov a približne 19 mld. eur z ich rezerv sa použije na zaplatenie demontáže a skladovanie vyhoreného paliva. Prevádzkovatelia nemeckých jadrových reaktorov, firmy E.ON, RWE , EnBW a Vattenfall, už vytvorili rezervy v sume zhruba 36 mld. eur na demontáž jadrových elektrární a likvidáciu jadrového odpadu. Existujú však obavy, že časť nákladov na zatvorenie reaktorov by mohla zostať na pleciach nemeckých daňových poplatníkov.

„Nemôžeme si byť istí, že všetci výrobcovia elektriny z jadra prežijú zmeny na trhu s energiami a splnia svoje dlhodobé záväzky vyplývajúce z vyradenia jadrových reaktorov z prevádzky,“ napísal Süddeutsche Zeitung. Peniaze, ktoré sa už vyčlenili, nie sú ani odolné voči bankrotom ani „naviazané na konkrétne veci“, uviedol denník. Süddeutsche Zeitung naznačil, že v prípade insolventnosti by sa najprv mali uhradiť náklady na likvidáciu reaktorov. Dodal, že jediným cieľom fondu bude zabezpečiť, že všetky náklady sa pokryjú.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies