Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka svetlo elektrina
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
12. októbra 2017 12:42 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Nemáme jedny z najvyšších cien elektriny v EÚ, tvrdí ÚRSO

Regulačný úrad považuje tvrdenia ústavných činiteľov pri tak citlivej téme za nezodpovedné.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odmieta tvrdenia niektorých ústavných činiteľov, že Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny v celej Európskej únii. Ako uviedol regulačný úrad, podľa údajov Eurostatu slovenské domácnosti platia za elektrinu výrazne menej, ako je priemer v EÚ. „A to dokonca napriek tomu, že v účtoch za elektrinu už majú zarátanú aj podporu výroby zelenej energie, kým v niektorých iných krajinách EÚ je táto podpora financovaná cez iné dane,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulátor nesúhlasí ani s tvrdeniami o najdrahšej elektrine pre slovenských podnikateľov. „Podľa aktuálnych údajov Eurostatu sú priemerné ceny elektriny pre slovenský priemysel od roku 2014 nižšie, než je priemer v celej EÚ,“ zdôraznil Igaz.

Zavádzajúce a nezodpovedné

ÚRSO považuje zavádzajúce tvrdenia ústavných činiteľov pri tak citlivej téme za nezodpovedné. „Najmä v čase, keď cena silovej elektriny na trhoch skutočne dlhodobo rastie a momentálne pracujeme na tom, aby pri maximálnom využití regulačných nástrojov sme dokázali zabezpečiť optimálne koncové ceny energií pre slovenské domácnosti a podnikateľov, samozrejme v mantineloch, ktoré umožňuje platná legislatíva a pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu,“ konštatoval Igaz.

Prezidentov názor

Naposledy hovoril o vysokých cenách elektriny na Slovensku prezident SR Andrej Kiska. Podľa neho je za tým zle nastavená regulácia, zlá novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach. „Vďaka takejto regulácii cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia na Slovensku jednu z najvyšších cien elektriny v Európskej únii. Zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, slabá kontrola a zlé pravidlá. Slovenské domácnosti a zamestnávatelia v dôsledku toho platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny a koncová cena elektriny pre podnikateľov patrí dokonca medzi najvyššie v celej EÚ,“ povedal v stredu Kiska. Prezident sa preto obrátil na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť niektorých ustanovení v tohtoročnej schválenej regulačnej novele.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame