Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Ilustračné foto SITA
28. mája 2013 16:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nekonečný príbeh s rozpočtom pre Mochovce pokračuje

Ani ostatné valné zhromaždenie Slovenských elektrární, a.s. (SE) neposunulo dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) dopredu. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová, na utorňajšom valnom zhromaždení akcionári opäť neschválili nový rozpočet pre dostavbu mochoveckých blokov. Za rozpočet nehlasovali akcionári štátu. „Rozpočet je nevyhnutnou podmienkou pre pokračovanie prác na projekte, ktoré budú bez prijatia rýchleho rozhodnutia postupne zastavované,“ upozornila Burdová.

Podľa Slovenských elektrární v uplynulých mesiacoch boli predstaviteľom vlády SR poskytnuté všetky ekonomické a technické podklady, ktoré zdôvodňujú zvýšenie nákladov. „Zvýšenie nákladov je financované z vlastných zdrojov spoločnosti a bez zaťaženia štátneho rozpočtu. Vyplynuli predovšetkým zo zložitosti projektu a potreby zabezpečiť súlad s najnovšími medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi, čo potvrdzujú aj ďalšie európske jadrové elektrárne vo výstavbe. Našou najvyššou prioritou je bezpečnosť, ktorá nesmie byť predmetom žiadnych kompromisov,“ konštatovala Burdová.

Prípadné zastavenie prác, ktoré by nasledovalo po neschválení rozpočtu, spôsobí podľa slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie škody obom, akcionárom i slovenskému hospodárstvu. „Naše investície do dostavby tretieho a štvrtého bloku EMO predstavujú významný príspevok k rastu slovenského hospodárstva. V rokoch 2011a 2012 dosiahli výšku viac ako jedno percento slovenského HDP. Doteraz Slovenské elektrárne zazmluvnili viac ako 3 miliardy eur a sú pripravené investovať ďalších 800 miliónov eur na dokončenie projektu. Bez urýchleného schválenia rozpočtu budú tieto pozitívne aspekty vážne ohrozené,“ uzavrel šéf Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame