Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
7. apríla 2014 9:29 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nebudeme používať plyn ako zbraň, tvrdí Gazrpom

Gazprom podľa svojo viceprezidenta Alexandra Medvedeva dodrží dohody, ktoré uzavrel s Nemeckom, a to aj napriek tomu, že krajina podporuje prísnejšie sankcie voči Rusku.

Ruský energetický gigant Gazprom dodrží dohody s Nemeckom na dodávky plynu, aj keď je Nemecko zástancom tvrdších sankcií voči Rusku v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Vyhlásil to viceprezident spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev pre pondelňajšie vydanie novín Handelsblatt. „Plyn nie je zbraň, je to komodita,“ povedal Medvedev. „Máme záujem na tom, aby sme toto palivo predali s cieľom zarobiť peniaze v mene našich akcionárov,“ dodal. „Dodržíme povinnosti, ktoré nám zo zmlúv voči Nemecku vyplývajú,“ doplnil.

Rusko minulý týždeň takmer zdvojnásobilo cenu ruského plynu pre Ukrajinu. To prinútilo Kyjev, aby vstúpil do krízových rokovaní so svojimi európskymi partnermi s cieľom zvýšiť dodávky lacnejšieho plynu zo západu. Spoločnosť Gazprom minulý týždeň informovala, že opäť zvýši cenu plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov v dôsledku zavedenia exportného cla. Povedal to šéf Gazpromu Alexej Miller.

Rusko pokrýva približne tretinu potrieb EÚ v oblasti ropy a zemného plynu. Rusko je taktiež najväčším obchodným partnerom EÚ, keď ročne importuje tovary v hodnote 123 mld. eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu vyhlásila, že nikto by nemal pochybovať o tom, že EÚ je pripravená prijať voči Rusku tvrdšie sankcie v prípade, že bude aj naďalej robiť kroky, ktoré destabilizujú Ukrajinu. EÚ minulý mesiac zareagovala na ruskú anexiu Krymu sankciami voči vybraným jednotlivcom. Voči nim EÚ uplatňuje cestovné obmedzenia a taktiež pristúpila k zmrazeniu ich aktív.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame