Našu prenosovú sústavu čakajú stámiliónové investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Investície za 795 miliónov eur sú určené tak pre potreby výstavby a rekonštrukcie elektrických vedení a elektrických staníc na Slovensku, ako aj na budovanie nových medzinárodných prepojení.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) plánuje do konca roka 2025 preinvestovať 795 miliónov eur. Investície sú určené tak pre potreby výstavby a rekonštrukcie elektrických vedení a elektrických staníc na Slovensku, ako aj na budovanie nových medzinárodných prepojení. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy chce zrealizovať do desiatich rokov 120 investičných projektov.

Slovensko-maďarská priorita

„Medzi priority budú v najbližších desiatich rokoch aj naďalej patriť investičné projekty, prostredníctvom ktorých bude zabezpečená náhrada postupne odstavovaných častí 220-kilovoltovej prenosovej sústavy z prevádzky, prechod zvyšných elektrických staníc z miestneho a diaľkového ovládania na diaľkové riadenie a zvýšenie prenosovej schopnosti existujúceho slovensko-maďarského prenosového profilu,“ uviedla firma SEPS vo svojom desaťročnom pláne rozvoja prenosovej sústavy.

Najviac preinvestujú doma

Podľa programu rozvoja spoločnosti SEPS na roky 2016 až 2025 najviac investícií plánuje podnik minúť na Slovensku. Takmer 40 % z celkových investičných prostriedkov by malo smerovať na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych elektrických vedení. Taktiež 40 % investičných prostriedkov chce prevádzkovateľ prenosovej sústavy investovať do výstavby a rekonštrukcií elektrických staníc a do ich diaľkového riadenia. Niečo vyše osem percent z celkových investícií je určených na výstavbu cezhraničných elektrických

Nové vedenia len s Maďarskom

Na medzinárodnej úrovni je najaktuálnejší projekt výstavby dvoch nových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom. Ide o vedenia Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka. S výstavbou nového vedenia sa v novom desaťročnom investičnom pláne neuvažuje medzi Českou republikou a Slovenskom a medzi Poľskom a Slovenskom. Do desiatich rokoch sa zrejme nepodarí ani výstavba nového či rekonštrukcia existujúceho vedenia medzi Slovenskom a Ukrajinou. Až v roku 2030 plánuje SEPS rekonštrukciu existujúceho 440-kilovoltového vedenia Veľké Kapušany – Mukačevo. „Ide o významné cezhraničné vedenie, nakoľko je jedným z mála vedení prepájajúcich elektrizačnú sústavu ENTSO-E s vydelenou časťou Ukrajinskej elektrizačnej sústavy, ktorá synchrónne spolupracuje s európskou prenosovou sústavou,“ uvádza sa v pláne rozvoja.

S Rakúskom bez vedenia

Jedine s Rakúskom nemá Slovensko prepojenú elektrizačnú sústavu. V najbližšom období sa o výstavbe vedenia medzi týmito krajinami ani neuvažuje. „Nakoľko potreba cezhraničného prepojenia medzi krajinami sa nepotvrdzuje ani sieťovými výpočtami a analýzami, neuvažuje do konca roku 2025 s výstavbou medzištátnych vedení medzi Slovenskom a Rakúskom,“ konštatovala SEPS v pláne. Historicky boli zo strany Slovenska sledované dva projekty prepojenia prenosových sústav, avšak obidva tieto projekty boli zo strany rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy označené za nerealizovateľné z dôvodov nepriaznivého vplyvu na životné prostredie.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava