Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Sídlo spoločnosti Trnavská teplárenská www.tatas.sk
15. júla 2013 11:09 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Našla sa ďalšia štátna tepláreň so ziskom

Po Žilinskej teplárenskej, ktorá ukončila vlaňajšie hospodárenie s čistým ziskom 681 tisíc eur, dosiahla ďalšia štátna tepláreň zisk. Ide o spoločnosť Trnavská teplárenská, ktorá dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 204 tisíc eur. Teplárenská firma kontrolovaná štátom tak prispeje vo forme dividend aj do štátnej kasy. Pôjde o čiastku 98 tisíc eur. Zvyšok zisku bude smerovať do zákonného rezervného fondu, na úhradu neuhradenej straty z minulých rokov a do investičného a sociálneho fondu. V predchádzajúcom roku dokázal štátny trnavský podnik podporiť štátny rozpočet sumou až 259 tisíc eur, keď dosiahol zisk na úrovni 434 tisíc eur.

Ako vyplýva zo zverejnených informácií vo výročnej správe, tepláreň dosiahla vlani celkové výnosy v objeme 12,4 mil. eur, čo je približne na rovnakej úrovni ako rok predtým. Väčšinu výnosov tvorili tržby za teplo vo výške 12 mil. eur. Trnavská teplárenská dodáva svojim zákazníkom najmä teplo nakupované z Atómovej elektrárne Bohunice. Vlani podnik z Bohuníc nakúpil viac ako 300 miliónov kilowatthodín tepla. Vlastnými silami si vyrobila trnavská tepláreň necelých 6,5 milióna kilowatthodín tepla. Svojim zákazníkom vlani tepláreň dodala viac ako 267 miliónov kilowatthodín tepla, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o vyše 3 %.

Trnavská teplárenská, a.s. pôsobí na trhu s teplom od novembra 2001. Je jednou z troch nástupníckych spoločností, ktoré vznikli rozdelením štátneho podniku Západoslovenské energetické závody Bratislava. Nadväzuje na bohaté tradície tepelnej energetiky v Trnave, ktoré siahajú až do 60. rokov minulého storočia.

Tepláreň zabezpečuje dodávky tepla pre priemysel, verejný sektor aj domácnosti na území Trnavy. Hlavným zdrojom tepla je jadrová elektráreň EBO Jaslovské Bohunice, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. a ktorá je od mesta vzdialená 16 kilometrov. Teplo do mesta privádza tepelný napájač EBO-Trnava, ktorý je vo vlastníctve Trnavskej teplárenskej. Doplnkovým zdrojom je výhrevňa v areáli firmy.

Akcionárom spoločnosti Trnavská teplárenská je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100 % akcií. Trnavská tepláreň patrí medzi šesť teplární, ktoré už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak trnavskej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame