Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
5. septembra 2017 12:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Naše jadrovky sú aj v tomto roku bezpečné a spoľahlivé

Úrad jadrového dozoru SR vykonal v prvom polroku tohto roka 70 plánovaných inšpekcií, z ktorých 40 bolo už aj ukončených.

Všetky jadrové zariadenia na Slovensku sú aj v tomto roku bezpečné a spoľahlivo prevádzkované. Pre portál vEnergetike.sk to uviedla hovorkyňa Úradu jadrového dozoru SR Zuzana Hosťovecká. Dozorný orgán vykonal v prvom polroku tohto roka 70 plánovaných kontrol, z ktorých 40 bolo už aj ukončených. „Všetky ukončené inšpekcie skončili záznamom, čiže bez negatívnych zistení,“ dodala Hosťovecká.

Neplánované kontroly

Okrem plánovaných inšpekcií úrad vykonal aj jedenásť neplánovaných kontrol. „V dvoch prípadoch bude potrebné nariadiť opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov v oblasti dodržiavania dokumentácie systému manažérstva kvality a dodržiavania prevádzkovej dokumentácie,“ doplnila Hosťovecká. Inšpektori v prvom polroku tohto roka v troch prípadoch taktiež skontrolovali spôsob vykonania akceptačných preberacích skúšok priamo u výrobcov vybraných zariadení pre stavbu Mochovce 34. „Pri týchto kontrolách neboli nedostatky zistené,“ uviedla hovorkyňa Úradu jadrového dozoru SR.

Bez pokuty

Ak by dozorný orgán zistil nedostatky, môže uložiť prevádzkovateľovi povinnosť znížiť výkon alebo až úplne pozastaviť prevádzku jeho zariadenia. Taktiež môže udeliť pokutu, odobrať povolenie na prevádzku alebo odobrať preukaz odbornej spôsobilosti. V minulom roku úrad neudelil žiadnu pokutu, odobral jeden preukaz odbornej spôsobilosti, vystavil šestnásť protokolov z inšpekcií, prerušil 44 a zastavil deväť správnych konaní vo veci vydávania rozhodnutí v oblasti jadrovej bezpečnosti. „Za prvý polrok tohto roka neboli udelené žiadne pokuty,“ konštatovala Hosťovecká.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame