Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
11. decembra 2013 15:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Naše firmy idú do Indonézie stavať elektrárne

Úrad jadrového dozoru SR a trnavská firma VUJE už rokujú so svojimi indonézskymi partnermi o možnej spolupráci pri príprave a realizácii výstavby prvej jadrovej elektrárne v Indonézii.

Slovenské spoločnosti pomôžu Indonézii s výstavbou viacerých elektrární. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), slovenská firma už podpísala kontrakt na dodávku stavby elektrárne 2×60 megawattov v indonézskom Batame. Malo by ísť o levickú spoločnosť Istroenergo. S výstavbou vodnej elektrárne na indonézskom ostrove by sa malo začať v prvom polroku budúceho roka.

Spoluprácu s ázijskou krajinou by sme mali nadviazať aj v oblasti jadrovej energetiky. Úrad jadrového dozoru SR a trnavská firma VUJE už podľa rezortu hospodárstva rokujú so svojimi indonézskymi partnermi o možnej spolupráci pri príprave a realizácii výstavby prvej jadrovej elektrárne v Indonézii a pri likvidácii starých jadrových reaktorov používaných pre vedecké účely. „Črtajú sa aj iné projekty ako výstavba priemyselnej elektrárne s výkonom 60 megawattov, ďalšej 40 megawattovej elektrárne, 2×25 megawattovej elektrárne Karimun či elektrárne 2×100 megawattov Angana,“ dodalo ministerstvo. Slovenské firmy by sa mohli zúčastniť aj na výstavbe 160-kilometrového vedenia vysokého napätia.

„Indonézia ako krajina so zdravou ekonomikou a rastom HDP na úrovni 6,5 % je perspektívnym partnerom na spoluprácu. Nedostatočne vyvinutá infraštruktúra krajiny vytvára reálne predpoklady na slovenskú účasť pri jej rozvoji. Perspektívne sa javí aj rozvinutie spolupráce v oblasti vedy a výskumu či výmeny študentov univerzít,“ myslí si o spolupráci medzi Slovenskom a Indonéziou minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

„Obrat medzi Slovenskom a Indonéziou dosahuje za ostatné roky hodnoty nad 100 miliónov eur a jeho potenciál je vyšší. Teší ma, že prebiehajúce rokovania sú prísľubom pre úspešnú realizáciu nových spoločných projektov v sektoroch energetika, strojárstvo, elektrotechnika a veda a výskum,“ dodal generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Róbert Šimončič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame