Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
18. apríla 2014 14:25 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Naše atómky sú bezpečné a spoľahlivé. Tvrdí jadrový dozor.

Bohunické jadrové bloky sa v minulom roku nevyhli neočakávaným udalostiam. Počet a charakter udalostí bol však podľa Úradu jadrového dozoru SR v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej bezpečnostnej významnosti.

Slovenské atómové elektrárne boli vlani prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti môžeme konštatovať, že jadrové zariadenia boli prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce.

Malé problémy

Bohunické jadrové bloky sa v minulom roku nevyhli neočakávaným udalostiam. „Udalosti mali charakter odchýlky od normálnej prevádzky a nemali zásadný vplyv na jadrovú bezpečnosť,“ uviedol úrad. Na štvrtom bohunickom bloku sa vyskytol jeden prípad automatického odstavenia reaktora. „Prišlo k nemu pri plánovanom vypnutí hlavného cirkulačného čerpadla počas odstavovania bloku na výmenu paliva. Priamou príčinou bolo nesprávne nastavenie ochrany od vysokého tlakového rozdielu na aktívnej zóne reaktora,“ informoval kontrolný orgán.

Ďalšia udalosť sa stala na bloku elektrárne V2 počas generálnej opravy bloku. „Personál pri náhreve bloku po ukončení generálnej oprave nepostupoval v súlade so zásadami kultúry bezpečnosti,“ spresnil úrad. Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce boli prevádzkované bez problémov. Na týchto jadrových blokoch sa nevyskytol žiaden prípad automatického odstavenia reaktora.

Všetko v norme

Počet a charakter udalostí bol podľa úradu v minulom roku v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej bezpečnostnej významnosti. „Po zhrnutí výsledkov inšpekcií hodnotíme prevádzku jadrových blokov ako spoľahlivú a bezpečnú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ konštatoval úrad.

Štyri jadrové bloky

Slovenské atómové elektrárne prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých 66-percentný podiel drží talianska firma Enel. Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s jednotkovým výkonom 505 megawattov, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa nachádzajú na juhu Slovenska medzi mestami Nitra a Levice. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Inštalovaný výkon mochoveckých blokov je 940 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame