Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
6. septembra 2015 12:36 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Náš plynovod stráca na významnosti

Cez Slovensko sa prepravilo 45,6 mld. metrov kubických plynu. Pri prepravnej kapacite vyše 90 miliárd metrov kubických môžeme hovoriť o polovičnom využití slovenského plynovodu pri preprave plynu.

Preprava zemného plynu slovenskou prepravnou sieťou zažila v minulom roku náročné obdobie. Slovenskou prepravnou sieťou sa totiž vlani prepravilo len 46,5 miliardy metrov kubických plynu. Pri prepravnej kapacite vyše 90 miliárd metrov kubických tak možno hovoriť o polovičnom využití slovenského plynovodu pri preprave plynu. V minulých rokoch sa pritom objem prepravy plynu pohyboval na úrovni 56 až 58 miliárd metrov kubických, pričom ešte v roku 2011 sa slovenskou prepravnou sieťou prepravilo 74 miliárd metrov kubických plynu.

Severný prúd

„Prepravu cez slovenskú prepravnú sieť ovplyvňuje plynovod Nord Stream, ktorým sa zabezpečuje preprava plynu z Ruskej federácie priamo do Nemecka, ako aj celkový pokles exportu plynu z Ruskej federácie do Európy,“ zdôvodnilo pokles prepravy plynu cez Slovensko vo svojej pravidelnej ročnej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Čiastočný vplyv na pokles celkového prepraveného množstva malo podľa rezortu hospodárstva aj krátenie dodávok plynu z Ruska pre viacerých obchodníkov s plynom v rámci Európskej únie.

Viac malých hráčov

Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje prepravnú plynovodnú sieť, sa však môže tešiť z nárastu zmlúv týkajúcich sa krátkodobých a cezhraničných transakcií medzi obchodnými uzlami (hubmi) v stredoeurópskom regióne. „Ako aj z nárastu kontraktov súvisiacich s liberalizáciou domáceho slovenského trhu s plynom,“ dodal rezort hospodárstva.

Nejasná budúcnosť

Prepravná sieť predstavuje takmer 2 270 kilometrov plynovodov a štyri kompresorové stanice. „Slovenská prepravná sieť je významnou súčasťou európskej plynárenskej siete a predstavuje spoľahlivú a bezpečnú prepravnú cestu, ktorou sa zemný plyn prepravuje do štátov strednej a západnej Európy. V prípade zvýšeného záujmu o prepravu je možné s relatívne nižšími nákladmi oproti novým projektom zvýšiť súčasnú kapacitu prepravnej siete,“ konštatovalo ministerstvo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame