Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SNS Andrej Danko
Predseda SNS Andrej Danko SITA
28. mája 2013 11:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Národniarom sa nepozdáva predaj akcií SSE

Slovenská národná strana (SNS) podá podnet na Generálnu prokuratúru SR pre predaj 49-percentného podielu Stredoslovenskej energetiky (SSE). Minoritný podiel predáva francúzsky investor, spoločnosť Electricité de France, českej firme Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH). „SNS trvá na tom, že strategické energetické a infraštruktúrne aktíva musí kontrolovať štát, pretože je to vec národnoštátneho záujmu,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Predseda národniarov Danko hovorí, že vláda nevyužíva predkupné právo v prípade SSE s argumentom, že štát na to peniaze nemá a nenájde. „Premiér Robert Fico ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2012 vyhlasoval, že v prípade volebného víťazstva strany Smer-SD jeho vláda nebude privatizovať strategické podniky. Dnes má šancu získať rozpredané podniky naspäť, ale nekoná,“ tvrdí Danko.

Electricité de France a česká energetická skupina EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T, podpísali dohodu o predaji minoritného podielu ostatný piatok. Hodnota transakcie je približne 400 miliónov eur. Transakciu bude ešte schvaľovať valné zhromaždenie akcionárov SSE. Definitívne vyrovnanie sa očakáva v druhej polovici roku 2013 po tom, čo prejde schvaľovacou procedúrou protimonopolných orgánov.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712-tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, kde pôsobí už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame