Nákup plynu za spotové ceny môže viesť k cenovým výkyvom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Ak budú európski odberatelia plynu trvať na tom, aby im ho Gazprom predával za spotové ceny miesto od cien ropy sa odvíjajúcich súm v dlhodobých zmluvách, riskujú, že im v prípadu náhle zvýšeného dopytu náklady extrémne narastú. Povedal to vo štvrtok vedúci predstaviteľ spoločnosti.

Zmluvné prostredie postavené výlučne na spotových cenách, čiže cenách plynu voľne obchodovaného na národných platformách (huboch), môže počas výnimočne chladných zimných dní spôsobiť vysoké výkyvy európskych cien plynu, povedal vedúci štruktúry zmlúv Gazpromu Sergej Komlev. „Musíte ísť a plyn kúpiť z hubu a hub bude mať cenu nastavenú na 2 000 USD za 100 metrov kubických. Toto si mnohí neuvedomujú,“ dodal Komlev s tým, že počas nedávnej vlny mrazov Rusko prostredníctvom dlhodobých zmlúv dodalo do Európy o 50 % plynu viac ako počas priemerného dňa. Štvrtková spotová cena zemného plynu vo Veľkej Británii sa pohybovala na úrovni okolo 37 USD za 100 metrov kubických.

Európske spoločnosti zaznamenávali v poslednom období veľké straty pre rozdiel ceny plynu, ktorú prostredníctvom dlhodobých zmlúv platia Rusku, a spotovej ceny, za ktorú ho predávajú spotrebiteľom. Veľkí distribútori preto rokujú s Gazpromom o doplnení spotových cien do existujúcich dlhodobých zmlúv. Nórsky konkurent ruského monopolu Statoil predáva len necelú polovicu plynu za od ropy odvedené ceny a podľa Európskej komisie by jeho podiel mal do roku 2015 klesnúť na menej ako štvrtinu. Gazprom podľa údajov európskej plynárenskej asociácie Eurogas v roku 2012 EÚ dodal približne 23 % spotrebovaného zemného plynu, Statoil približne 21 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gazprom