Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavská rafinéria Slovnaft
Bratislavská rafinéria Slovnaft SITA
29. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Najvyšší súd potvrdil pokutu 9 mil. eur pre Slovnaft

Najvyšší súd (NS) SR potvrdil pokutu pre Slovnaft vo výške 9 mil. eur. Tú Slovnaftu udelil Protimonopolný úrad (PMÚ) SR za zneužívanie dominantného postavenia formou diskriminácie pri veľkoobchodnom predaji benzínu na území SR v období od 1. januára 2006 do 31. decembra 2006 a pri veľkoobchodnom predaji nafty v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2006. NS SR zmenil rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý v marci 2012 zrušil rozhodnutie Rady úradu spolu s prvostupňovým rozhodnutím úradu. Po napadnutí rozsudku Najvyšší súd SR preskúmal rozsudok krajského súdu a potvrdil rozhodnutie PMÚ. Proti rozhodnutiu NS nie je možné podať riadny opravný prostriedok. Informoval o tom protimonopolný úrad.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa PMÚ Alena Sedláková, Slovnaft podľa rozhodnutia úradu zneužil dominantné postavenie netransparentnou cenovou politikou, v rámci ktorej stanovoval individuálne ceny pre odberateľov podľa ich ochoty platiť a odísť ku konkurencii. Slovnaft mal podľa PMÚ dostatočné informácie o preferenciách odberateľov a ich atraktivite pre konkurenciu. Preto vedel každému odberateľovi stanoviť individuálnu cenu, respektíve zľavu. „Zľavy boli u jednotlivých odberateľov rozdielne a tieto rozdiely nebolo možné objektívne odôvodniť, čím došlo k diskriminácii niektorých odberateľov,“ uviedla Sedláková. Cieľom praktík Slovnaftu mal byť majetkový prospech, ktorý PMÚ vyčíslil na 6,75 mil. eur.

Sedláková dodala, že vyššie ceny mali dostať tí odberatelia (predajcovia pohonných hmôt, obchodníci, siete maloobchodných čerpacích staníc a spotrebitelia), ktorí neboli dostatočne atraktívni pre konkurenciu a boli teda viac závislí na dodávkach od spoločnosti Slovnaft. PMÚ sa podľa Sedlákovej pri svojich rozhodnutiach opieral o ekonomické modely, ktoré používa Európska komisia a ostatné členské štáty.

Samotná spoločnosť Slovnaft sa zatiaľ k verdiktu Najvyššieho súdu SR konkrétnejšie nevyjadruje. „K predmetnému rozsudku sa vyjadríme až po písomnom doručení, nakoľko pri jeho vynesení, na naše veľké prekvapenie, neboli riadne a zrozumiteľne zdôvodnené závery, na základe ktorých dospel Najvyšší súd SR k takémuto rozhodnutiu,“ uviedol v reakcii na rozhodnutie súdu hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Ako dodal, ďalšie právne kroky bude bratislavská rafinéria zvažovať po preštudovaní rozsudku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame