Najväčšia ťažobná firma na svete BHP Billiton skončila v strate

16. augusta 2016 11:40
SITA

Dôvodom straty vo výške 6,4 mld. USD za jej uplynulý účtovný rok, ktorý sa skončil 30. júna, je 31-percentný pokles príjmov na 30,1 mld. USD, keďže ceny komodít sú slabé.

Uhlie bane
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net

Britsko-austrálska spoločnosť BHP Billiton, ktorá je najväčšou ťažobnou firmou na svete, za svoj účtovný rok končiaci sa 30. júna vykázala stratu v sume 6,4 mld. USD. Ide o najhorší výsledok v histórii firmy. BHP uviedla, že dôvodom straty je 31-percentný pokles príjmov na 30,1 mld. USD, keďže ceny komodít sú slabé. Nízke ceny komodít výsledok firmy zhoršili o 10,7 mld. USD. Hospodárenie spoločnosti poškodil aj odpis hodnoty jej majetku v USA a havária v jej brazílskom spoločnom podniku. V predchádzajúcom účtovnom roku firma dosiahla zisk 1,9 mld. USD.

Novembrová havária v brazílskej železnorudnej bani patriacej spoločnému podniku firiem BHP a Vale usmrtila 19 ľudí a spôsobila najhoršie environmentálne škody v histórii krajiny. Brazílska federálna prokuratúra v máji zažalovala spoločný podnik Samarco a žiada odškodnenie v sume 43 mld. USD. Spoločnosť BHP súhlasila s úvodnou platbou 1,3 mld. USD na odstránenie toxického znečistenia rieky Doce.

Komoditný analytik Gaurau Sodhi z firmy Intelligent Investor sídliacej v Sydney uviedol, že BHP potrebuje rast cien ropy, ak má za svoj terajší účtovný rok dosiahnuť lepší výsledok. „V minulosti sa veľa peňazí minulo v ropnej divízii. V tejto divízii je podstatná časť majetku firmy a je to cena ropy, ktorá určí, aké dobré alebo zlé budú nasledujúce výsledky,“ povedal Sodhi.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?