Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie bane
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
16. augusta 2016 11:40 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Najväčšia ťažobná firma na svete BHP Billiton skončila v strate

Dôvodom straty vo výške 6,4 mld. USD za jej uplynulý účtovný rok, ktorý sa skončil 30. júna, je 31-percentný pokles príjmov na 30,1 mld. USD, keďže ceny komodít sú slabé.

Britsko-austrálska spoločnosť BHP Billiton, ktorá je najväčšou ťažobnou firmou na svete, za svoj účtovný rok končiaci sa 30. júna vykázala stratu v sume 6,4 mld. USD. Ide o najhorší výsledok v histórii firmy. BHP uviedla, že dôvodom straty je 31-percentný pokles príjmov na 30,1 mld. USD, keďže ceny komodít sú slabé. Nízke ceny komodít výsledok firmy zhoršili o 10,7 mld. USD. Hospodárenie spoločnosti poškodil aj odpis hodnoty jej majetku v USA a havária v jej brazílskom spoločnom podniku. V predchádzajúcom účtovnom roku firma dosiahla zisk 1,9 mld. USD.

Novembrová havária v brazílskej železnorudnej bani patriacej spoločnému podniku firiem BHP a Vale usmrtila 19 ľudí a spôsobila najhoršie environmentálne škody v histórii krajiny. Brazílska federálna prokuratúra v máji zažalovala spoločný podnik Samarco a žiada odškodnenie v sume 43 mld. USD. Spoločnosť BHP súhlasila s úvodnou platbou 1,3 mld. USD na odstránenie toxického znečistenia rieky Doce.

Komoditný analytik Gaurau Sodhi z firmy Intelligent Investor sídliacej v Sydney uviedol, že BHP potrebuje rast cien ropy, ak má za svoj terajší účtovný rok dosiahnuť lepší výsledok. „V minulosti sa veľa peňazí minulo v ropnej divízii. V tejto divízii je podstatná časť majetku firmy a je to cena ropy, ktorá určí, aké dobré alebo zlé budú nasledujúce výsledky,“ povedal Sodhi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame