Nájsť iného dodávateľa jadrového paliva nebude ľahké

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bohunice Jaslovské atómová elektráreň SE
Večerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice SITA

V súčasnosti vyrába jadrové palivo pre ruské typy reaktorov iba ruská firma TVEL. Podľa analytika z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť je v súčasnosti otázne, či budú mať ostatní výrobcovia jadrového paliva chuť opäť skúsiť vyrábať palivo pre reaktory VVER.

V slovenských atómových elektrárňach v súčasnosti vyrábame elektrinu výhradne prostredníctvom jadrového paliva dovezeného z Ruska. Vzhľadom na súčasnú politickú situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou sa naša politická špička rozhodla, že je potrebné sa poobzerať po alternatívnom dodávateľovi jadrového paliva. Aby sme v prípade vzniku extrémnych situácií na východe nemuseli utlmiť výrobu v našich štyroch jadrových reaktoroch, ktoré majú vyše 50-percentný podiel na celkovej výrobe elektriny na Slovensku. Parlamentný branno-bezpečnostný výbor tak dal ministrovi hospodárstva úlohu, aby hľadal iného dodávateľa jadrového paliva. Nebude to však také jednoduché, ako si to niektorí politici predstavujú.

Máme ruské reaktory na ruské palivo

Ako upozorňuje analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan, jadrové palivo je špecifická záležitosť a každý typ reaktora má vlastné palivo. Všetky naše jadrové bloky pri premene jadrovej energie na elektrinu využívajú ruské tlakovodné reaktory VVER. „V minulosti napríklad aj ČEZ testoval palivo pre VVER reaktory aj od alternatívneho dodávateľa. Dodávateľa našiel, no neskôr sa vrátil spať k dodávkam paliva pre jeho VVER reaktory od ruskej spoločnosti TVEL. Bolo to najmä kvôli technickým problémom s palivom od alternatívneho dodávateľa,“ dodal Marčan. Podľa neho na svete existuje niekoľko výrobcov jadrového paliva, palivo pre VVER reaktory však v súčasnosti reálne vyrába ruský podnik TVEL. „Je prirodzené, že v prípade paliva pre rusky typ reaktorov VVER, je ruská firma prakticky jediným dodávateľom tohto typu paliva. Keďže TVEL je súčasťou ruského štátneho jadrového holdingu Rosatom, má v holdingu expertov na projektovanie, výstavbu aj prevádzku tohto typu reaktorov,“ doplnil Marčan, podľa ktorého existuje možnosť obstarať nového dodávateľa jadrového paliva. „Otázka je, či budú mať záujem firmy, ktoré robia palivo pre iné typy reaktorov, to opäť skúsiť aj pre reaktory VVER,“ dodal.

Prečítajte si celý rozhovor s analytikom Petrom Marčanom z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť:

ROZHOVOR: Palivo pre ruské reaktory vyrábajú dnes iba Rusi

Riziko je malé

Ak si v súčasnosti aj napriek zložitej politickej situácii na východe hovoríme, že netreba panikáriť pri hrozbách zastavenia dodávok plynu alebo ropy, tak pri dodávkach jadrového paliva to platí dvojnásobne. Pri plyne a rope totiž hrozí, že sa dodávky na Slovensko zastavia, pretože ropovody či plynovody vedú cez nepokojmi zmietanú Ukrajinu. Jadrové palivo nám Rusi dodávajú v kontajneroch, ktoré vedia k nám prepraviť aj cestou mimo Ukrajiny. V súčasnosti je tak riziko zastavenia dodávok jadrového paliva z Ruska len v rovine teórie. Veď pre ruskú firmu TVEL ide v prvom rade o biznis. „Z ekonomického hľadiska nemá Ruska federácia dôvod zastavovať dodávky energetických surovín do EU, pretože z týchto príjmov funguje celá krajina,“ podotkol Marčan.

Elektrárne mlčia

Slovenské jadrové bloky prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne. Tú ovláda talianska energetická skupina Enel, ktorá v podniku drží 66-percentný podiel. Zvyšok akcií vlastní štát. Na slovenského dominantného výrobcu sme sa preto logicky obrátili s prosbou o zodpovedanie niekoľkých otázok ohľadom problematiky dodávok jadrového paliva. Na osem otázok nám elektrárne odpovedali jednou vetou: „Slovenské elektrárne zatiaľ nezaznamenali žiaden nedostatok paliva.“ Prečo nám Slovenské elektrárne neodpovedali napríklad na to, ako by bola ovplyvnená prevádzka jadrových blokov, keby nám Rusi prestali dodávať palivo, či by vedeli odoberať palivo aj od inej firmy ako tej ruskej, alebo koľko dní, mesiacov, či rokov, by vedeli bloky fungovať bez dodávok paliva, sme sa nedozvedeli.

Zmluva s ruským TVELom

Slovenské elektrárne nechceli konkretizovať ani zmluvu, ktorú majú podpísanú so spoločnosťou TVEL. Z archívu agentúry SITA však vieme, že platnosť súčasnej zmluvy na dodávky jadrového paliva končí koncom tohto roka. Platila od roku 2011, pričom bola podpísaná ešte koncom roka 2008. Hodnotu kontraktu nechceli samozrejme spoločnosti konkretizovať, avšak ruská tlačová agentúra Ria Novosti po podpise zmluvy písala o 500 miliónoch eur. Slovenský a ruský podnik v spomínanom roku 2008 podpísali ešte jednu zmluvu. Tá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015, pričom dohoda predpokladá, že TVEL bude vyrábať a dodávať palivo pre súčasné a plánované reaktory na Slovensku. „S ruskou firmou TVEL máme historicky dobré skúsenosti,“ povedali vtedy Slovenské elektrárne. O kontrakt sa vtedy uchádzala aj americká firma Westinghouse, ktorá dodávala jadrové palivo na Slovensko v postsovietskych časoch.

Zásoby na rok

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský po rokovaní parlamentného výboru uviedol, že Slovensko má zásoby jadrového paliva na jeden rok. Tieto zásoby spravuje Správa štátnych hmotných rezerv SR. Aj napriek ročným zásobám je podľa neho potrebná diverzifikácia v oblasti dodávok jadrového paliva. Tá by sa mala podľa jeho slov riešiť na úrovni Európskej únie. „Netýka sa to len Slovenska, dotknuté sú všetky štáty, ktoré prevádzkujú jadrové bloky takéhoto typu, pre ktoré výrobca jadrového paliva je len v Ruskej federácii. Máme spoločnú stratégiu, ktorou to chceme vyriešiť,“ povedal Malatinský. Podľa jeho slov o tom bude diskutovať aj komisia na pôde Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne