Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Miliardár Jan Kulczyk menstream.pl
21. júla 2014 11:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Najbohatší Poliak chce ovládnuť poľský energetický trh

Spoločnosť PEP najbohatšieho Poliaka Jana Kulczyka sa má s pomocou čínskeho investičného fondu transformovať na najväčšiu energetickú skupinu v krajine.

Najbohatší Poliak Jan Kulczyk chce zo svojej spoločnosti PEP vytvoriť najväčšiu energetickú skupinu v krajine. Do skupiny, ktorá sa zameriava na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov, plánuje začleniť ďalšie energetické aktíva vrátane uhoľných a plynových elektrární, ako aj distribúcie elektriny a plynu. Posilnená spoločnosť má v budúcnosti vystupovať pod novým názvom Polenergia. Skupina PEP o tom informovala v pondelok. Kulczyk má v novej spoločnosti kontrolovať zhruba 65 % akcií. Podiel 16 % kúpi za 240 mil. poľských zlotých (PLN) fond CEE Equity Partners, ktorý spolupracuje s čínskou Export-Import Bank of China. Trhová kapitalizácia spoločnosti Polenergia by mala podľa agentúry Reuters dosiahnuť 1,5 mld. PLN, čo je trojnásobok súčasnej hodnoty PEP.

Koncom tohto roka chce skupina vydaním nových akcií získať zdroje na financovanie projektov v oblasti veterných parkov a plynovodného prepojenia medzi Poľskom a Nemeckom. Polenergia plánuje vyplácať dividendy od roku 2017. O návrhoch na transformáciu spoločnosti majú hlasovať akcionári na valnom zhromaždení 18. augusta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame