Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR SITA
12. decembra 2017 18:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Náhrada jedného z členov Regulačnej rady sa komplikuje

Ani jeden z troch kandidátov na člena Regulačnej rady ÚRSO nezískal v utorňajšom tajnom hlasovaní parlamentu potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Hlasovanie s rovnakými kandidátmi sa zopakuje v stredu.

Meno nového člena Regulačnej rady, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán, zostáva aj po utorňajšom tajnom hlasovaní poslancov Národnej rady SR otázne. Ani jeden z troch navrhnutých kandidátov, teda Ľubomír Blaško, Milan Jarás ani Jozef Mihalčin, totiž nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Už v stredu 13. decembra dopoludnia sa tak uskutoční opakovaná voľba s rovnakými nominantmi.

Finálna voľba na prezidentovi

Jeden zo spomínanej trojice má pritom nahradiť v Regulačnej rade Viliama Mikuláša, ktorému 22. decembra končí šesťročné funkčné obdobie. Parlament by mal podľa platnej legislatívy vybrať dvoch kandidátov, z ktorých potom jedného vymenuje prezident SR za člena Regulačnej rady.

Vládny kabinet koncom novembra taktiež navrhol prezidentovi dvoch kandidátov za členov Regulačnej rady, a to Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastoreka. Podľa vôle prezidenta jeden z nich nahradí v regulačnej rade Vladimíra Čepka, ktorému funkčné obdobie skončilo 15. novembra.

Úradujú šesť rokov

Funkčné obdobie členov rady je šesť rokov. Rada sa podľa regulačného zákona z jednej tretiny obnovuje každé dva roky. Prezident SR vymenúva troch členov rady na návrh Národnej rady SR a troch členov na návrh vlády SR. Na každé miesto člena rady sa navrhujú dvaja kandidáti. Na uvoľnené miesto člena rady navrhuje nového kandidáta ten, kto navrhol člena rady, ktorého členstvo zaniklo.

Podľa nedávno schválenej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady volia spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Hlava štátu v auguste vymenovala nového predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame