Naftogaz zaplatil za ruský plyn 40 mil. USD

29. apríla 2015 16:36
Autor: SITA

Tento krok je v súlade s dohodou dosiahnutou tento mesiac. Ukrajina a Rusko podpísali predbežnú dohodu, ktorá znamená lacnejšie dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu počas nasledujúcich troch mesiacov.

Plyn domácnosti
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz poslala ruskému Gazpromu 40 mil. USD za ďalšie dodávky ruského plynu. Tento krok je v súlade s dohodou dosiahnutou tento mesiac. Ukrajina a Rusko podpísali predbežnú dohodu, ktorá znamená lacnejšie dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu počas nasledujúcich troch mesiacov. Rusko a Ukrajina sa dohodli na sume 247,18 USD za 1 000 metrov kubických plynu. V rámci dohody, ktorej platnosť sa skončila v marci, Ukrajina platila 329 USD za 1 000 metrov kubických plynu.

Situácia okolo dodávok plynu je však napätá. Spor medzi Kyjevom a Moskvou o plyn, ktorý dodáva Rusko východným regiónom Ukrajiny, sa nepodarilo urovnať a ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz za tieto dodávky dlhuje čiastku 174,2 mil. USD. Vyhlásila to minulý týždeň ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Sporné dodávky sa týkajú ukrajinských regiónov, ktoré kontrolujú proruskí separatisti. Gazprom vo vyhlásení ďalej uviedol, že skúma možnosti, ako dodávať plyn týmto regiónom priamo.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?