Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
3. februára 2014 14:07 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Naftogaz pravddepodobne nezaplatí načas za ruský plyn

Ukrajinská energetická firma uviedla, že veľkí zákazníci jej k 3. februáru dlhovali takmer 3,1 miliárd amerických dolárov. Za ruský plyn má zaplatiť 3,35 miliárd.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz uviedla, že sa jej pravdepodobne nepodarí načas zaplatiť ruskej firme Gazprom za dovoz zemného plynu. Dôvodom podľa Naftogazu je to, že mu meškajú platby od jeho zákazníkov. Moskva a Kyjev majú históriu problémových vzťahov v oblasti obchodu s plynom, čo má často vplyv na širší región, keďže väčšina exportu ruského plynu do Európy prechádza cez Ukrajinu.

Naftogaz vo vyhlásení konštatoval, že jeho veľkí zákazníci mu k 3. februáru dlhovali takmer 3,1 mld. USD, čo môže viesť k tomu, že firma nedokáže zaplatiť Gazpromu načas. Ruský finančný denník Vedomosti s odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľa Gazpromu napísal, že Ukrajina v januári doviezla 2,4 mld. kubických metrov ruského plynu v hodnote 650 mil. USD. To znamená, že jej účet za plyn vrátane nedoplatkov je 3,35 mld. USD. Zdroj z Gazpromu pre Vedomosti povedal, že ruský exportér plynu by mohol Ukrajinu požiadať o platby vopred, hoci nijaké konkrétne rozhodnutie neprijal. Rusko-ukrajinské vzťahy v obchode s plynom sú dôležité pre Európu, ktorá štvrtinu svojich potrieb v oblasti spotreby plynu uspokojuje dovozom z Ruska. Vlani Gazprom do Európy exportoval 161,5 mld. kubických metrov plynu.

Kyjev sa vlani rozhodol nepodpisovať obchodnú dohodu s Európskou úniou a namiesto toho súhlasil s užšími ekonomickými vzťahmi s Moskvou, ktorá mu na základe rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina ponúkla núdzovú pomoc v sume 15 mld. USD. V rámci tejto dohody Rusko znížilo cenu plynu pre Ukrajinu o tretinu na 268,50 USD za tisíc kubických metrov. Rusko zatiaľ Ukrajine poskytlo 3 mld. USD nákupom eurobondov, ktoré Kyjev emitoval. Ďalšia tranža pomoci v objeme 2 mld. USD však závisí od zostavenia novej ukrajinskej vlády po tom, ako minulý týždeň rezignoval premiér Mykola Azarov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame