Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com
1. júna 2017 11:50 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Naftogaz porazil Gazprom na arbitrážnom súde

Ukrajinský Naftogaz informoval, že štokholmský súd odmietol v rámci zmluvy z roku 2009 nárok Gazpromu na predaj plynu Kyjevu za podmienok, že uhradí platby, aj keď plyn neodoberie.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom nemá na základe dohody o predaji plynu Ukrajine z roku 2009 nárok na predaj plynu na základe podmienok princípu take-or-pay. Podľa správy, ktorú na svojej internetovej stránke zverejnila ukrajinská energetická firma Naftogaz, takto v spore rozhodol štokholmský arbitrážny súd. Princíp take-or-pay znamená, že predávajúcemu patria platby aj v prípade, že sa tovar neodoberie.

Naftogaz ďalej konštatoval, že podľa Rozhodcovského súdu Štokholmskej obchodnej komory má nárok na nákup plynu za ceny, ktoré odzrkadľujú situáciu na trhu. Dodal pritom, že arbitrážny súd zároveň zrušil zákaz reexportu plynu, ktorú bol súčasťou rusko-ukrajinskej dohody.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame