Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
2. marca 2015 12:47 PlynAktuality od SITASITA

Naftogaz obvinil Gazprom z krátenia dodávok

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz tvrdí, že Rusko minulý mesiac nedodalo krajine dohodnutý objem plynu, ruský plynárenský monopol Gazprom má v porušovaní kontraktu pokračovať aj tento mesiac.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v pondelok opäť obvinila Rusko z neplnenia podmienok dohody o dodávkach plynu počas zimy. Ukrajina vo februári nedostala plný objem vopred zaplatených dodávok a ruský plynárenský monopol Gazprom v porušovaní kontraktu pokračuje aj tento mesiaci, uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Kobolev. Porušovanie podmienok dohody, ktorú sprostredkovala Európska únia, bude podľa neho potrebné kompenzovať zvýšenými dodávkami plynu z Európy. Generálny riaditeľ Naftogazu už v piatok informoval, že v marci by chcela Ukrajina z Európy nakúpiť viac plynu. Kontrakt, na základe ktorého odoberá Ukrajina z Ruska plyn za zvýhodnenú cenu, končí 31. marca. Trojstranné rokovania o dodávkach ruského plynu Ukrajine za účasti predstaviteľov Moskvy, Kyjeva a Európskej únie sa konajú v pondelok v Bruseli.

Pokračujúce spory

Najnovší spor o dodávky plynu medzi Kyjevom a Moskvou nastal minulý mesiac, keď Gazprom oznámil, že začal priame dodávky plynu do regiónov na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí povstalci. Gazprom najskôr tvrdil, že za tieto dodávky bude musieť platiť ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz, minulý týždeň však oznámil, že dodávky plynu do regiónov ovládaných povstalcami nezahrnie do hlavného kontraktu s Kyjevom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies