Naftogaz navrhol Gazpromu zmeny v zmluve na dodávky plynu

2. júna 2014 9:43

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť tvrdí, že dlh za ruský plyn odobratý v prvom kvartáli uhradila v plnej výške.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz poslala ruskému plynárenskému monopolu Gazprom návrh zmien v existujúcom kontrakte na dodávky zemného plynu z Ruska. Navrhované úpravy sa týkajú ceny, objemu a podmienok pre dodávky zemného plynu, uviedol v pondelok bez ďalších podrobností Naftogaz.

Gazprom hrozí Ukrajine zastavením dodávok v prípade, ak Naftogaz neuhradí dlh za odobratý plyn, ktorý ruská spoločnosť vyčíslila na 3,5 mld. USD. Naftogaz vo vyhlásení uviedol, že Gazpromu k 30. máju zaplatil 786,3 mil. USD za februárové a marcové dodávky. To podľa ukrajinskej spoločnosti znamená, že „v plnom rozsahu zaplatila za dodávky zemného plynu Ukrajine v prvom kvartáli 2014 pri cene 268,5 USD za tisíc kubických metrov“. Ruské ministerstvo energetiky v pondelok potvrdilo, že od Ukrajiny prijalo platbu 786,4 mil. USD za februárové a marcové dodávky zemného plynu.

Podľa ruského ministerstva energetiky Moskva a Európska únia navrhli Kyjevu zaplatiť Gazpromu 2 mld. USD do 30. mája a ďalších 500 mil. USD do 7. júna ako podmienku pre pokračovanie rokovaní o znížení ceny. Zástupcovia Ukrajiny, Európskej únie a Ruska sa majú stretnúť na štvrtom kole rozhovorov neskôr v pondelok. Rusko zvýšilo od marca cenu plynu pre Ukrajinu na 485 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je najvyššia cena v Európe.Čo si o tom myslíte?