Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
2. júna 2014 9:43 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Naftogaz navrhol Gazpromu zmeny v zmluve na dodávky plynu

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť tvrdí, že dlh za ruský plyn odobratý v prvom kvartáli uhradila v plnej výške.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz poslala ruskému plynárenskému monopolu Gazprom návrh zmien v existujúcom kontrakte na dodávky zemného plynu z Ruska. Navrhované úpravy sa týkajú ceny, objemu a podmienok pre dodávky zemného plynu, uviedol v pondelok bez ďalších podrobností Naftogaz.

Gazprom hrozí Ukrajine zastavením dodávok v prípade, ak Naftogaz neuhradí dlh za odobratý plyn, ktorý ruská spoločnosť vyčíslila na 3,5 mld. USD. Naftogaz vo vyhlásení uviedol, že Gazpromu k 30. máju zaplatil 786,3 mil. USD za februárové a marcové dodávky. To podľa ukrajinskej spoločnosti znamená, že „v plnom rozsahu zaplatila za dodávky zemného plynu Ukrajine v prvom kvartáli 2014 pri cene 268,5 USD za tisíc kubických metrov“. Ruské ministerstvo energetiky v pondelok potvrdilo, že od Ukrajiny prijalo platbu 786,4 mil. USD za februárové a marcové dodávky zemného plynu.

Podľa ruského ministerstva energetiky Moskva a Európska únia navrhli Kyjevu zaplatiť Gazpromu 2 mld. USD do 30. mája a ďalších 500 mil. USD do 7. júna ako podmienku pre pokračovanie rokovaní o znížení ceny. Zástupcovia Ukrajiny, Európskej únie a Ruska sa majú stretnúť na štvrtom kole rozhovorov neskôr v pondelok. Rusko zvýšilo od marca cenu plynu pre Ukrajinu na 485 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je najvyššia cena v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame