Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naftogaz chce 12-mesačný kontrakt na ruský plyn

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Dlhodobejší kontrakt by mohli Kyjev a Moskva podpísať už v pondelok v rámci trojstranných rokovaní Ukrajiny, Ruska a Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v pondelok v Berlíne, uviedol generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Kobolev.

Ukrajina chce s Ruskom uzavrieť dlhodobejší kontrakt, ktorý krajine zabezpečí dodávky ruského zemného plynu v najbližšom zimnom období. Uviedol to v piatok generálny riaditeľ štátnej energetickej firmy Naftogaz Andrij Kobolev. Na podmienkach 12-mesačného kontraktu by sa mohli Kyjev a Moskva podľa neho dohodnúť v rámci trojstranných rokovaní Ukrajiny, Ruska a Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v pondelok v Berlíne.

„Preferovali by sme čo najskoršie podpísanie (kontraktu). Pre najbližšie tri mesiace je situácia viac alebo menej stabilná,“ uviedol Kobolev na tlačovej konferencii. Doplnil tým svoje skoršie vyjadrenie, že podpis 12-mesačného kontraktu očakáva v pondelok.

Tento mesiac Ukrajina podpísala dohodu, na základe ktorej má počas druhého kvartála platiť Rusku zvýhodnenú cenu 248 USD za tisíc metrov kubických zemného plynu. Zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Európskej komisie (EK) sa 14. apríla v Berlíne stretnú na ďalšom kole rozhovorov o dodávkach plynu Ukrajine. Podľa komisie sa na stretnutí bude hovoriť o cene za ruský plyn, objemoch dodávok, ako aj o finančnej pomoci Ukrajine. Posledné kolo trojstranných rokovaní sa uskutočnilo v Berlíne 20. marca.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 10. apríla 2015 14:39

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...