Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
10. apríla 2015 14:39 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Naftogaz chce 12-mesačný kontrakt na ruský plyn

Dlhodobejší kontrakt by mohli Kyjev a Moskva podpísať už v pondelok v rámci trojstranných rokovaní Ukrajiny, Ruska a Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v pondelok v Berlíne, uviedol generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Kobolev.

Ukrajina chce s Ruskom uzavrieť dlhodobejší kontrakt, ktorý krajine zabezpečí dodávky ruského zemného plynu v najbližšom zimnom období. Uviedol to v piatok generálny riaditeľ štátnej energetickej firmy Naftogaz Andrij Kobolev. Na podmienkach 12-mesačného kontraktu by sa mohli Kyjev a Moskva podľa neho dohodnúť v rámci trojstranných rokovaní Ukrajiny, Ruska a Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v pondelok v Berlíne.

„Preferovali by sme čo najskoršie podpísanie (kontraktu). Pre najbližšie tri mesiace je situácia viac alebo menej stabilná,“ uviedol Kobolev na tlačovej konferencii. Doplnil tým svoje skoršie vyjadrenie, že podpis 12-mesačného kontraktu očakáva v pondelok.

Tento mesiac Ukrajina podpísala dohodu, na základe ktorej má počas druhého kvartála platiť Rusku zvýhodnenú cenu 248 USD za tisíc metrov kubických zemného plynu. Zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Európskej komisie (EK) sa 14. apríla v Berlíne stretnú na ďalšom kole rozhovorov o dodávkach plynu Ukrajine. Podľa komisie sa na stretnutí bude hovoriť o cene za ruský plyn, objemoch dodávok, ako aj o finančnej pomoci Ukrajine. Posledné kolo trojstranných rokovaní sa uskutočnilo v Berlíne 20. marca.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame