Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nafta vlani s poklesom zisku

Plyn zásobník Gajary báden
Nový zásobník plynu Gajary-báden. SITA

Spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem iného zaoberá skladovaním plynu na Slovensku, dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 89 miliónov eur.

Spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem iného zaoberá skladovaním plynu na Slovensku, dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 89 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 10 %. „Vplyvom rôznych externých a geopolitických faktorov, uplynulý rok opäť potvrdil rastúci význam a nezastupiteľnú úlohu podzemného skladovania zemného plynu, a to nielen z pohľadu energetickej stability Slovenska, ale aj z európskeho hľadiska,“ okomentovala dosiahnutý hospodársky výsledok firma Nafta.

Miliónové investície

Podnik vlani preinvestoval 13,1 mil. eur. Investície smerovali najmä do prieskumných vrtov, do zabezpečenia prevádzky a zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti podzemných zásobníkov zemného plynu. „Po ukončení tretej etapy projektu Gajary-báden v roku 2014 dosiahla skladovacia kapacita našej spoločnosti 2,6 miliárd metrov kubických, čo je viac ako polovica celkovej ročnej spotreby plynu na Slovensku,“ dodala firma, ktorá v minulom roku vyťažila na Slovensku 90 miliónov metrov kubických plynu a 9 tisíc ton ropy.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Ku koncu vlaňajška firma zamestnávala viac ako 700 pracovníkov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 31. marca 2015 11:21

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...