Nafta nechce zaspať na vavrínoch. Chystá expanziu v cudzine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa Gbely
Aj keď z pohľadu objemu Slovensko nepatrí k ropným veľmociam, tradícia ťažby ropy na našom území má už storočnú tradíciu. Za začiatok ropného priemyslu na území Slovenska sa považuje 13. január 1914, kedy vtedajšie Rakúsko-Uhorsko začalo vôbec po prvý raz priemyselne ťažiť ropu. Začiatku ťažby predchádzal objav Jána Medlena. gbely.sk

Spoločnosť Nafta hľadá v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov príležitosti pre ďalšie medzinárodné projekty a spolupráce s novými partnermi.

Slovensko určite nepatrí medzi krajiny, ktoré by sa mohli spoliehať na vlastné zásoby zemného plynu či ropy. Napriek tomu má u nás ťažba uhľovodíkov už viac ako storočnú históriu. Jednou z najväčších spoločností, ktoré sa zaoberajú problematikou prieskumu a ťažby uhľovodíkov na Slovensku, je aj firma Nafta. Tá sa pritom stále snaží hľadať na slovenskom území nové a nové ložiská uhľovodíkov, ktoré sa však pomaly ale isto míňajú. Firma sa preto rozhodla poobzerať po príležitostiach v iných krajinách. „Ako v oblasti prieskumu a ťažby, tak aj v skladovaní, hľadáme príležitosti pre ďalšie medzinárodné projekty a spolupráce s novými partnermi,“ povedala pre portál vEnergetike.sk špecialistka pre externú komunikáciu firmy Nafta Monika Feráková.

Od Rakúska po Turecko

Slovenská spoločnosť sa chce orientovať na projekty spolupráce so zahraničnými partnermi vo viacerých krajinách. „Momentálne sa zameriavame najmä na Rakúsko, Ukrajinu, Turecko či Nemecko,“ dodala Feráková. V oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov sa firma podľa nej sústredí na spoluprácu pri identifikácii nových ťažobných konceptov v oblastiach s rozvinutou ťažbou, maximalizácii ťažby na základe správneho vyhodnotenia charakteristík ložiska alebo nastavovaní optimálneho režimu ťažby.

Nielen prieskum a ťažba

Svoje schopnosti chce spoločnosť Nafta využiť aj v oblasti skladovania zemného plynu. Podnik sa obzerá po okolitých krajinách, ktoré by boli vhodné na výstavbu nových zásobníkov. V tejto oblasti má už firma za sebou aj prvý úspech, keď sa stala partnerom rakúskej spoločnosti RAG na projekte Underground Sun Storage. „Ide o prvý a zatiaľ jediný projekt v Európe, ktorý umožní overenie možnosti skladovania elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do podzemných geologických štruktúr vo forme zmesi vodíka a zemného plynu,“ doplnila Feráková. Ak budú výsledky testovania úspešné našlo by sa riešenie problému efektívneho skladovania energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú vie doteraz ľudstvo skladovať len v obmedzenej miere.

Otázne investície

Nafta zatiaľ nechcela konkretizovať koľko finančných prostriedkov je vyčlenených na jej expanziu na zahraničné trhy. „Všetko bude závislé od projektového zámeru,“ konštatovala Feráková.

Uhľovodíky pri Trnave?

Podnik je naďalej aktívny aj na Slovensku. V minulom roku rozšíril prieskum na Slovensku o ďalšie prieskumné územie Trnava v Podunajskej panve. „Zámerom je overiť a identifikovať uhľovodíkový potenciál tejto oblasti,“ spresnila Feráková. Spoločnosť v rámci prieskumných aktivít v minulom roku taktiež realizovala na ploche 140 kilometrov štvorcových 3D seizmické meranie v oblasti Kútov. „Výsledky tohto merania v súčasnosti interpretujeme a budú tvoriť základ našich prieskumných vrtov v nasledujúcich rokoch. Realizáciu ďalšieho 3D seizmického merania na prieskum uhľovodíkov vo Viedenskej panve plánujeme v roku 2015,“ uviedla Feráková.

Ťažba klesá

Nafta od roku 2004 celkovo odvŕtala 44 vrtov s 50-percentnou úspešnosťou. „Na základe pozitívnej vrtnej kampane plánujeme v tomto roku uviesť do prevádzky nové zberné plynové stredisko Záhorská Ves,“ dodala Feráková. Celková ťažba na Slovensku v oblasti Viedenskej panvy a Východoslovenskej nížiny dosiahla minulý rok približne 90 miliónov metrov kubických zemného plynu a 9 tisíc ton ropy. „Na území Slovenska môžeme sledovať trend postupného poklesu objemu vyťažených uhľovodíkov, čo je v oblasti s viac ako 100 ročnou históriou ťažby prirodzené. Prieskumnými aktivitami, ložiskovo-inžinierskym riadením a efektívnou ťažbou sa však tento pokles snažíme spomaliť,“ uzavrela Feráková.

Nafta je spoločnosť so skúsenosťami v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Jej akcionármi sú SPP Infrastructure, ktorá vlastní 56,15-percentný podiel a Czech Gas Holding Investment s podielom 40,45 %. Akcionármi SPP Infrastructure sú štátny Slovenský plynárenský priemysel (51 %) a Slovak Gas Holding (49 %). Slovak Gas Holding patrí českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH), v ktorom sú akcionári Daniel Křetínský a Patrik Tkáč a private equity J&T.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať