Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sunstorage Nafta OZE
rag-austria.at Underground Sun Storage
2. mája 2017 10:44 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Nafta čaká na výsledky testovania projektu uskladňovania elektriny z OZE

V rámci projektu Underground Sun Storage sa v súčasnosti vyhodnocujú získané dáta.

Projekt Underground Sun Storage, v rámci ktorého sa skúmajú možnosti skladovania elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo forme zmesi vodíka a zemného plynu, pokročil. Slovenská spoločnosť Nafta spoločne s rakúskou firmou RAG ukončili prevádzkový test skladovania energie. Aktuálne prebieha fáza vyhodnocovania získaných dát. „Získané dáta sú v súčasnosti podrobované analýze, ktorá bude, okrem iného, vstupom do ďalších inovatívnych projektov,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk špecialistka externej komunikácie firmy Nafta Alena Masláková Škvrndová.

Spomínaný projekt pozostával z niekoľkých na seba nadväzujúcich etáp. Po ukončení laboratórnych testov bolo v rakúskom Pilsbachu postavené jednoduché technologické stredisko. V stredisku sa nachádzala elektrolýzna jednotka pre výrobu vodíka a kompresor, s pomocou ktorého sa zemný plyn v zmesi s vodíkom vtláčal do vyťaženého ložiska zemného plynu. „V rámci projektu bolo do podzemných štruktúr zatlačených a následne vyťažených 1,2 miliónov metrov kubických zmesi zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka,“ dodala Masláková Škvrndová.

Slovenský prevádzkovateľ plynových podzemných zásobníkov sa na projekte podieľal dvomi spôsobmi. Materiálnym vkladom, keď do projektu poskytol kompresorovú jednotku na zatláčanie zmesi zemného plynu a vodíka do podzemných horninových štruktúr. „Ďalším dôležitým vkladom boli naše skúsenosti získané počas viac ako 40-ročnej histórie budovania podzemných zásobníkov zemného plynu a viac ako 100-ročnej histórie prieskumu a ťažby uhľovodíkov na Slovensku,“ konštatovala Masláková Škvrndová, podľa ktorej sa firma zaoberá aj prípravou projektu, ktorý by mohol byť pokračovaním projektu Underground Sun Storage na Slovensku, keďže doteraz sa realizoval na rakúskom území.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame