Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft rafinéria
Na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu plánuje bratislavská rafinéria vynaložiť viac ako 300 mil. eur. slovnaft.sk
22. mája 2014 10:25 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Nad miliónovou investíciou Slovnaftu budú bdieť inšpektori

Bratislavská rafinéria sa dohodla so spoločnosťou TÜV NORD, že jej bude kontrolovať a dozorovať kvalitu vykonaných prác pri investícii do výroby plastov.

Spoločnosť Slovnaft v súčasnosti realizuje 300-miliónovú investíciu do výroby plastov. Bratislavská rafinéria sa rozhodla zveriť dozor nad touto investíciou inšpekčnej spoločnosti TÜV NORD Slovakia. Tá má ako nezávislý dozor kontrolovať a garantovať kvalitu vykonaných prác, komplexnosť dokumentácie. V neposlednom rade bude kontrolovať odbornosť dodávateľských prác. „V praxi to funguje tak, že naši inšpektori sa spolu s realizačným tímom Slovnaftu zúčastňujú všetkých podstatných inšpekcií a skúšok, či už priamo na mieste výstavby alebo u subdodávateľov,“ vysvetlil riaditeľ riadenia projektov TÜV NORD pre ČR a Slovensko Zdeněk Blatný.

Nezávislý inšpektor

Firma TÜV NORD bude plniť rolu nezávislej inšpekčnej spoločnosti až do ukončenia projektu, ktorý je naplánovaný na rok 2015. Zúčastní sa všetkých fáz projektu od projekčných návrhov, cez výrobu až po samotnú výstavbu a uvedenie do prevádzky. „Predovšetkým ide o snahu sústavne dozorovať kvalitu a bezpečnosť celého projektu, dodržiavanie zmluvných podmienok, ktoré Slovnaft požaduje od svojich dodávateľov a plnenie legislatívnych požiadaviek,“ konštatovala firma TÜV NORD.

Chcú sa presadiť na nových trhoch

Spoločnosť Slovnaft začala s výstavbou novej jednotky na výrobu polyetylénu v jeseni minulého roku. Bratislavská rafinéria očakáva, že nová linka nákladovo zefektívni výrobu, zníži spotrebu energií a tvorbu emisií, a že vďaka širšiemu a kvalitatívne hodnotnejšiemu produktovému portfóliu jej umožní osloviť aj nových zákazníkov na nových trhoch. Náklady na výstavbu samotnej výrobnej linky presiahnu 200 miliónov eur. Rekonštrukcia etylénovej jednotky, ktorá spracováva primárne benzíny a plyny, z ktorých sa vyrábajú suroviny určené najmä pre výrobu polyetylénu a polypropylénu, ako aj výstavba pridruženej logistickej infraštruktúry, si vyžiadajú ďalších zhruba 100 miliónov eur.

Nahradia staré linky

Nová výrobná jednotka na výrobu polyetylénu nahradí sedem starších liniek a bude vyrábať nízkohustý polyetylén. Ten je základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. Výsledkom výrobného procesu je granulát, ktorý následne spracovávajú odberatelia. Vďaka novej výrobnej linke stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton.

Taliansko-nemecké konzorcium

Jednotku na výrobu polyetylénu v Slovnafte postaví konzorcium sesterských firiem Tecnimont z Talianska a Tecnimont Planung and Industrieanlagenbau z Nemecka, pričom obe firmy sú dcérskymi spoločnosťami Maire Tecnimont SpA, holdingovej spoločnosti skupiny Maire Tecnimont. Logistickú infraštruktúru vybuduje nemecká spoločnosť Talke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame