Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
15. februára 2015 10:05 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nad jadrovou bezpečnosťou bdie VUJE.Dostali na to eurofondy.

Trnavská spoločnosť dostala z eurofondov na tri projekty súvisiace so zvyšovaním energetickej bezpečnosti na Slovensku a s ochranou obyvateľstva takmer sedem miliónov eur.

Trnavská spoločnosť VUJE, ktorá v minulosti pôsobila aj pod menom Výskumný ústav jadrových elektrární Trnava, plánuje realizovať tri projekty súvisiace so zvyšovaním energetickej bezpečnosti na Slovensku a s ochranou obyvateľstva. Ako informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, firme sa na projekty podarilo získať z eurofondov určených na vedu a výskum takmer 7 miliónov eur.

„Projekt Zvyšovanie energetickej bezpečnosti SR umožnil VUJE nakúpiť prístrojové vybavenie, softvérové i hardvérové nástroje, vďaka ktorému môžu jej pracovníci vykonávať analýzy a výpočtové modely tak, aby dokázali efektívne posúdiť životnosť zariadení jadrových elektrární a možnosti, ako sa dá ich životnosť predĺžiť,“ dodala hovorkyňa ministerstva školstva Martina Slušná.

V projekte Ochrana obyvateľstva SR pred účinkami elektromagnetických polí už VUJE vykonala asi 50 tisíc meraní na približne 18 tisíc miestach Slovenska. Na základe dosiahnutých výsledkov firma vytvorila mapu elektromagnetického poľa na Slovensku. „Limit podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva je asi 25 voltov na meter a namerané veličiny sa pohybovali okolo hodnôt menej ako 1 volt na meter a maximálne hodnoty boli približne 2 volty na meter. Takže sa niet čoho obávať, u nás elektromagnetický smog nedosahuje žiadne nebezpečné úrovne,“ uviedol podpredseda predstavenstva VUJE Peter Líška.

Tretí projekt sa týka zvyšovania bezpečnosti jadrovoenergetických zariadení pri seizmickej udalosti. VUJE experimentálne odskúšala, resp. odskúša chvenia alebo dopady zemetrasenia na rôzne komponenty elektrárne. Dosiahnuté výsledky spracované do matematických modelov následne firme umožnia definovať, ako sa budú správať komponenty elektrárne počas zemetrasenia.

VUJE je inžinierska spoločnosť, ktorá vykonáva projekčné, dodávateľské, realizačné, výskumné a školiace činnosti hlavne v oblasti jadrovej a klasickej energetiky. Podnik vznikol v roku 1977 ako štátny výskumný ústav, v roku 1994 sa pretransformoval na akciovú spoločnosť, ktorej akcie vlastnia zamestnanci a bývalí zamestnanci. Súčasné zameranie spoločnosti zahŕňa všetky činnosti súvisiace s prípravou, realizáciou, prevádzkou a ukončením činnosti hlavne energetických zariadení. Ročné tržby spoločnosti za obdobie ostatných päť rokov neklesli pod 50 miliónov eur. Firma zamestnáva 650 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame