Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda SR
Rokovanie vlády SR SITA
27. augusta 2014 11:28 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nad energetickými podnikmi bude bdieť už len MH

Vládny kabinet schválil prevod štátnych akcií v energetických podnikoch z Fondu národného majetku SR na Ministerstvo hospodárstva SR.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) preberá úplnú kontrolu nad štátnymi akciami v energetických spoločnostiach. Prevod akcií z Fondu národného majetku SR (FNM) na rezort hospodárstva schválil v stredu vládny kabinet. Aj keď rezort hospodárstva bol doteraz vykonávateľom akcionárskych práv v energetických spoločnostiach, kde má štát zastúpenie, vlastníkom akcií bol fond. Ministerstvo hospodárstva tak formálne ovládlo 51-percentné podiely v Západoslovenskej energetike, Stredoslovenskej energetike, Východoslovenskej energetike, 100-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, ako aj 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach.

Ruší sa FNM

Presun akcií súvisí s pripravovaným zánikom FNM. Pre agentúru SITA to zhruba pred mesiacom potvrdila hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Fond národného majetku chcela zrušiť ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej. Nestihla to. Zdôvodňovala to predčasnými voľbami. Aj nastupujúca vláda Roberta Fica deklarovala, že zrušenie činnosti fondu je jednou z priorít súčasnej vlády. Podľa ministerstva hospodárstva je však proces veľmi zložitý. Podľa ostatných údajov by mal byť fond zrušený v roku 2016, pričom postup rušenia bude prebiehať v dvoch etapách.

Zdĺhavý proces

Prvý krok bol naplánovaný na roky 2013 a 2014, pričom obsahuje vytvorenie legislatívy pre postupné vysporiadanie všetkých aktív a pasív FNM, vrátane zabezpečenia a presunu niektorých činností a povinností fondu. V druhej etape by sa v roku 2015 mal pripraviť zákon o zániku FNM, ktorý by mal byť schválený v roku 2016. Samotný zákon o zániku fondu bude pripravený na podklade rozhodnutia vlády o spôsobe zrušenia FNM, teda či bude zrušený s likvidáciou alebo bez likvidácie.

Fond národného majetku SR je právnickou osobou zriadenou v roku 1991. Zmyslom jeho existencie a teda aj hlavnou činnosťou je prevod majetku štátu určeného na privatizáciu na neštátne subjekty. Na základe privatizačných rozhodnutí fond uzaviera zmluvy o predaji podnikov alebo ich častí, respektíve zakladá akciové spoločnosti k rovnakému dňu, kedy nadobúda majetok určený na privatizáciu od štátu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame