Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na zmrazení produkcie ropy sa zatiaľ nedohodli

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Producenti potrebujú na dohodu o zmrazení viac času, uzavretá by mohla byť do júna.

Rozhovory o zmrazení produkcie ropy medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producenti dohodu nepriniesli. Saudská Arábia totiž žiadala, aby sa rokovaní zúčastnil aj Irán napriek výzvam, aby Rijád zachránil dohodu a pomohol zvýšiť ceny ropy. Po piatich hodinách náročných rokovaní oznámili ministri a delegáti, že k dohode nedospeli. „Potrebujeme viac času na dohodu medzi všetkými členmi OPEC-u a ďalšími hlavnými producentmi. Táto dohoda môže byť do júna,“ povedal jeden zdroj z OPEC-u.

Osemnásť producentov ropy sa stretlo v Dauhe na rokovaniach, ktoré mali podľa očakávaní potvrdiť dohodu, ktorá sa rodila od februára. Súčasťou dohody malo byť, že producenti zmrazia produkciu ropy na úrovniach z januára 2016.

Saudská Arábia chce, aby sa stretnutia zúčastnili všetci členovia OPEC-u, hoci predtým trvala na vyčlenení Iránu. Ten totiž avizoval, že nemá v úmysle zmraziť produkciu ropy. Teherán zmrazenie produkcie odmietol, keďže sa v januári skončil sankčný režim voči tejto krajine a chce naspäť získať svoj trhový

Ruský minister ropného priemyslu Alexander Novak v nedeľu poznamenal, že Rusko nezatvára dvere za globálnou dohodou o zmrazení produkcie ropy. Zároveň však vyjadril sklamanie z toho, že nepadlo rozhodnutie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 18. apríla 2016 9:48

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...