Na zlacňovaní elektriny sa budú podieľať aj distribučky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE

Po tom, čo Slovenské elektrárne oznámili pokles veľkoobchodných cien elektriny o približne 17 %, už aj distribučné spoločnosti ohlasujú zlacňovanie svojej časti cien elektriny. Ako uviedol na Trend konferencii člen predstavenstva Západoslovenskej distribučnej Marián Kapec, ich podnik predpokladá pre zákazníkov napojených na vysoké napätie pokles platieb za distribúciu. „Očakávame možno až dvojciferný pokles ceny za rezervovanú kapacitu pre odberateľov pripojených na vysoké napätie. Dole by mohla ísť zhruba o 9 eur za megawatthodinu aj položka cena zo straty,“ priblížil Kapec.

Rozhodujúci pri koncovej ceny elektriny bude však podľa neho ešte vývoj v otázke podpory obnoviteľných zdrojov energií. „Priznám sa, že si netrúfam povedať, aký bude nárast za tarifu za prevádzkovanie systému (tá zahŕňa aj podporu obnoviteľných zdrojov – pozn. red.). Uvidíme, o aké korekcie pôjde za rok 2012, keďže ten systém je nastavený deficitne. Je to na regulátorovi, koľko reálne tohto deficitu uzná distribučným spoločnostiam v cenách na budúci rok,“ konštatoval Kapec.

Slovenské elektrárne ako najväčší slovenský výrobca elektriny začiatkom týždňa pre agentúru SITA uviedli, že predávali dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 % ako na tento rok. Priemerná cena silovej elektriny pre tento rok na Slovensku bola na úrovni 48,4 eura za megawatthodinu. Priemerná cena na budúci rok, vypočítaná za január až jún tohto roka, je na úrovni 40,2 eura za megawatthodinu. Vývoj veľkoobchodných cien silovej elektriny vyzerá pre spotrebiteľov priaznivo aj do budúcnosti. Cena silovej elektriny totiž neustále klesá. Elektrárne očakávajú, že v najbližšom období bude pohyb veľkoobchodnej ceny elektriny v intervale 36,5 až 38 eur za megawatthodinu.

Koncová cena elektriny sa skladá z viacerých položiek. Platby za distribúciu, podobne ako veľkoobchodná cena elektriny, tvoria z celkovej ceny po 41 %. Zvyšok tvoria systémové služby (5 %) a tarifa za prevádzku systému (10 %). Približne dvoma percentami sa podieľa na koncovej cene elektriny aj odvod do národného jadrového fondu na likvidáciu starých jadrových elektrární či jadrového odpadu. Podľa vyjadrení najvyšších vládnych predstaviteľov či samotného regulačného úradu, ceny elektriny by však mali v budúcom roku pre všetkých spotrebiteľov klesnúť. O koľko, to sa dozvieme niekedy na prelome novembra až decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika