Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotol teplo
pixabay.com Ilustarčné foto
29. apríla 2018 19:13 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na záujemcov o dotácie na malé OZE čaká špeciálne kolo

V máji sa budú môcť domácnosti uchádzať o poukážky na kotol na biomasu alebo na tepelné čerpadlo.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pripravuje pre slovenské domácnosti špeciálne kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). V máji sa budú môcť domácnosti uchádzať o poukážky na kotol na biomasu alebo na tepelné čerpadlo. „V špeciálnom kole určenom pre mimobratislavské regióny budú k dispozícii 4 milióny eur,“ uviedla riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Podľa odhadov energetickej agentúry by 22. mája mohlo získať dotáciu 1 600 domácnosti. „Pre špeciálne kolo sme tento rok vyčlenili najvyššiu alokáciu. Suma je dostatočne vysoká, aby boli v danom termíne uspokojení všetci záujemcovia. Treba si len včas a dôsledne vybrať vhodné zariadenie a dohodnúť sa vopred so zhotoviteľom, aby bol schopný zariadenie do troch mesiacov nainštalovať, uviesť do prevádzky a požiadať o preplatenie poukážky,“ zdôraznila Gavorová.

Trvanie kola bude predĺžené

Špeciálne kolo má podľa SIEA pomôcť predovšetkým tým záujemcom, ktorí si chcú pred ďalšou vykurovacou sezónou zabezpečiť teplo ekologickým spôsobom. Kolo bude vyhlásené 22. mája od 15. hodiny. „Aby sme vyšli v ústrety čo najviac domácnostiam, ktoré chcú požiadať o poukážku, predĺži sa trvanie kola na 72 hodín,“ dodala Gavorová. Kolo tak bude uzatvorené najneskôr po uplynutí tejto lehoty, prípadne skôr po prekročení vyčlenenej alokácie o 10 percent.

Investícia do tepelného čerpadla je zaujímavá najmä v lokalitách, kde nie je plynofikácia a majitelia sú odkázaní na elektrinu. „Vďaka čerpadlám môžu pri vhodnom návrhu ušetriť až dve tretiny nákladov na teplo. Tepelné čerpadlo získava energiu zadarmo zo vzduchu, vody či zeme. Investičné náklady sú síce vyššie, ale vďaka príspevku ich môžu domácnosti znížiť až o 3 700 eur na inštaláciu,“ doplnila Gavorová.

Kotly na biomasu sú riešením pre tých, ktorým pri zabezpečovaní tepla záleží na čo najnižších investičných a prevádzkových nákladoch. „Podmienkou, samozrejme, je, aby mali v blízkosti cenovo dostupné palivo, teda drevo, pelety alebo štiepku. Kotly na biomasu sú ideálne predovšetkým v obciach, kde chýba plynofikácia a dodnes sa tam vykuruje prevažne uhlím,“ upozornila Gavorová. Maximálna výška poukážky na kotol na biomasu v rodinnom dome je 1 500 eur. Finančný príspevok na kotol na biomasu dostanú len tie domácnosti, ktoré ním nahradia zariadenie na fosílne palivá.

Pilotný projekt končí tento rok

Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je využiť vyčlenených 45 miliónov eur tak, aby sa na Slovensku čo najviac zvýšil inštalovaný výkon zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. Do decembra 2018, kedy pilotný projekt končí, by malo v slovenských domácnostiach pribudnúť ešte 5 600 podporených zariadení. „Ak zostanú po prvom polroku voľné finančné prostriedky po nevyužitých poukážkach, vyhlásime kolá pre zariadenia na výrobu tepla aj v letnom období. V druhom polroku je však zámer predovšetkým dokončovať inštalácie, aby mohli byť na jeseň preplatené posledné poukážky,“ konštatovala Gavorová.

Od decembra 2015, kedy sa projekt začal, využilo poukážky v hodnote 27,5 milióna eur vyše 12,5 tisíc domácností. SIEA aktuálne sa pripravuje pokračovanie projektu od roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame