Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie úspory šetrenie energetická efektívnosť teplo
Ilustračné foto SITA
10. septembra 2015 14:13 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Na zateplenie rodinných domov dá štát v budúcom roku milióny

Majitelia rodinných domov budú mať nárok na príspevok na zlepšenie ich energetickej hospodárnosti do 6 500 eur. Podmienkou bude, aby rodinný dom bol daný do užívania aspoň desať rokov pred realizáciou zateplenia.

Štát by mal na zatepľovanie rodinných domov v budúcom roku poskytnúť dotácie v objeme predbežne do 30 mil. eur. Majitelia rodinných domov budú mať nárok na príspevok na zlepšenie ich energetickej hospodárnosti do 6 500 eur. Podmienkou bude, aby rodinný dom bol daný do užívania aspoň desať rokov pred realizáciou zateplenia, pričom jednopodlažný môže mať plochu do 150 a dvojpodlažný do 250 štvorcových metrov.

Rozvoj malého a stredného podnikania

„Cieľom tohto opatrenia nie je len ušetriť vidieckemu obyvateľstvu peniaze. Cieľom tohto opatrenia je tiež vytvárať priestor pre ďalšie pracovné príležitosti, pre rozvoj malého a stredného podnikania. Výmenu okien, zatepľovanie strechy, obvodového plášťa a ďalších súčastí domu budú uskutočňovať malí živnostníci,“ povedal vo štvrtok štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Zatepľovanie je aj predpokladom znižovania energetickej náročnosti domov. Dotácie podľa Palka nie sú určené milionárom v obrovských vilách, ale najmä ľuďom na vidieku v rodinných domoch štandardného typu a rozmeru.

Druhý sociálny balíček

Rezort chce začať s realizáciou programu podpory zateplenia rodinných domov začiatkom roka 2016 v závislosti od schválenia potrebnej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov a niektorých súvisiacich zákonov. Návrh by mali v parlamente predložiť poslanci za Smer-SD. Ide o jedno z pätnástich opatrení druhého sociálno-ekonomického balíčka vlády Roberta Fica.

Maximálne šesť tisíc

Príspevok na samotné zateplenie môže dosiahnuť najviac 30 % oprávnených a uhradených nákladov, maximálne 6-tisíc eur. Z tejto sumy bude 5-tisíc eur v závislosti od dosiahnutých tepelnoizolačných schopností jednotlivých konštrukcií domu a 1 tis. eur od dosiahnutej hodnoty potreby tepla na vykurovanie rodinného domu. Príspevok možno zvýšiť najviac o 500 eur na náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia a za vypracovanie energetického certifikátu.

Aj tí čo už zatepľujú

O dotáciu budú môcť požiadať aj majitelia rodinných domov, ktorí začali so zatepľovaním v tomto roku. V prípade požiadania o podporu po ukončení zateplenia rodinného domu bude príspevok poskytnutý do 90 dní. „Kto požiada o dotáciu predtým, ako začne zatepľovať, musí do dvanástich mesiacov zabezpečiť proces zateplenia domu a potom začne plynúť 90-dňová lehota,“ uviedol Palko. Získanie dotácie bude podmienené aj tým, aby bol rodinný dom využívaný výlučne na bývanie, bol na území Slovenska a na jeho zateplenie nebola poskytnutá podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo príspevok na zlepšenie energetickej hospodárnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies