Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
14. marca 2014 17:16 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na zastavenie dodávok ropy a plynu by doplatili aj Rusi

Dlhodobejšie obmedzenie dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy by zrejme hospodárstvo únie poslalo opäť do recesie. Rusko by však prišlo o výraznú časť svojich príjmov.

Obmedzenie dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy by sa dotklo nie len európskych a svetových ekonomík, ale výrazne aj samotného Ruska. Konštatuje to vo svojej analýze UniCredit Bank, ktorá sa vzhľadom na pretrvávajúce napätie na Ukrajine pozrela na obchodné väzby krajín Európskej únie a Ruska. Európske hospodárstvo by sa zrejme vrátilo do recesie, Rusko by však prišlo o významnú časť príjmov svojho rozpočtu.

Výpadok produkcie energetických komodít v Rusku, jedného z dominantných svetových hráčov, by sa totižto s veľkou pravdepodobnosťou premietol do prudkého nárastu cien na svetových trhoch, čo by negatívne ovplyvnilo globálnu ekonomiku. V prípade dlhodobejšieho obmedzenia by výpadky dodávok výrazne pocítila najmä časť krajín Európskej únie, ktoré z Ruska dovážajú väčšinu ropy a plynu. Platí to aj pre Slovensko, ktoré vlani doviezlo z Ruska vyše 90 % ropy a plynu.

„V prípade scenára ekonomických sankcií, ktoré by viedli aj k zastaveniu dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy predpokladáme, že ekonomika Európskej únie by sa vrátila naspäť do recesie a to najmä v prípade, ak by takýto stav trval dlhšie ako niekoľko mesiacov,“ konštatuje sa v analýze UniCredit Bank. Škody pre ruské hospodárstvo by však zrejme boli ešte väčšie. „Na druhej strane, vývoz ropy a plynu je významným zdrojom príjmov ruskej ekonomiky, dopad sankcií na ruské hospodárstvo by tak mohol byť až devastačný,“ píše UniCredit Bank.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies