Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
Ilustračné foto pixabay.com
1. novembra 2018 11:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Na využitie dotácie na kúpu malého OZE zostáva čas do konca mesiaca

V mimoriadnom kole projektu Zelená domácnostiam, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, vydala energetická agentúra 231 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Slovenské domácnosti majú už len mesiac na to, aby si uplatnili dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIE) upozorňuje, že do konca novembra musia byť dokončené všetky podporené inštalácie. Aktuálne prebieha montáž, prípadne sa finalizujú žiadosti o preplatenie k viac ako 1 200 poukážkam.

„Keďže sa pilotný národný projekt tento rok končí, poukážky môžu byť preplácané len do konca roka 2018. Preto je nutné, aby boli všetky žiadosti o preplatenie nielen podané, ale aj kompletne sfinalizované čím skôr. Lehoty na dožiadanie chýbajúcich dokladov budú preto minimálne, to jest len niekoľko dní,“ zdôraznil pre portál vEnergetike.sk šéf komunikačného oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič.

Hodnota vydaných poukážok presiahla 500 tisíc eur

V mimoriadnom kole projektu Zelená domácnostiam, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, vydala energetická agentúra 231 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Celková hodnota vydaných poukážok v 28. kole je 513 255 eur. Príspevky získali domácnosti v mimobratislavských regiónoch na 100 tepelných čerpadiel, 101 systémov so slnečnými kolektormi a 30 kotlov na biomasu. „Posledné kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami projektu uzatvorené po prekročení uvoľnenej sumy o 10 % po takmer 4,5 minútach od otvorenia,“ dodal Jurikovič. Poukážky sú platné 30 dní od vydania, zariadenie musí byť nainštalované a žiadosť o preplatenie poukážky podaná do 26. novembra tohto roka.

Ak budú všetky aktuálne platné poukážky využité, ku koncu roka 2018 by malo byť z projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 18 600 inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Doteraz bolo v rámci projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, preplatených 17 434 poukážok v celkovej hodnote viac ako 38,8 milióna eur.

Projekt bude pokračovať

SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. „Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame