Na výstavbe plynovodu Južný prúd sa vraj stále pracuje

5. októbra 2014 14:06

Projekt plynovodu Južný prúd podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka stále postupuje dopredu. Plynovod by mal podľa odhadov stáť 40 mld. USD. Celý projekt ešte musí schváliť EÚ, ktorá sa pokúša znížiť svoju závislosť na ruskom plyne.

Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP

Projekt plynovodu Južný prúd ( South Stream) stále pokračuje. Vyhlásil to v sobotu ruský minister energetiky Alexander Novak. Už skôr sa pritom objavili obavy, že Európska únia by mohla stratiť entuziazmus v súvislosti s týmto projektom. Plynovod by mal podľa odhadov stáť 40 mld. USD. Plynovod by mal dodávať plyn z Ruska do Európy a obchádzať pritom Ukrajinu.

„Projekt Južného prúdu sa nezastavil,“ povedal Novak pre agentúru Interfax. „Dohody, ktoré sú už podpísané, platia. Nemôžu byť jednostranne zrušené,“ doplnil. Celý projekt ešte musí schváliť EÚ, ktorá sa pokúša znížiť svoju závislosť na ruskom plyne. Dodávky z Ruska v súčasnosti pokrývajú 30 % európskych potrieb. Európska komisia (EK) už skôr uviedla, že projekt nie je v súlade s pravidlami EÚ, keďže neumožňuje prístup tretím stranám.

Projekt sa podľa Novaka dostal do problémov, keď pracovná skupina EK, ktorá sa zaoberala plynovodom, zastavila svoju činnosť. „Dúfame, že s nástupom novej EK budú práce pokračovať,“ povedal ruský minister.Čo si o tom myslíte?