Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Na trhu sú dostatočné zásoby komodity, tvrdí IEA

Aktuálny prepad cien ropy ukazuje, že na trhu sú dostatočné zásoby. Uviedla to v stredu výkonná riaditeľka Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Maria van der Hoevenová, ktorá vyjadrila nádej, že nižšie ceny ropy by mohli podporiť zotavenie globálnej ekonomiky. Ceny ropy v utorok po prvýkrát za deväť mesiacov klesli pod 100 USD za barel a prehĺbili tak straty, ktoré vyvolali slabé údaje z Číny a USA. Naznačili totiž slabý rast globálneho dopytu po čiernom zlate. Neskôr však zmazali časť strát, čo podľa analytikov naznačuje, že nízke ceny opäť prilákali obchodníkov.

Medzinárodná agentúra pre energiu minulý týždeň revidovala svoj výhľad rastu dopytu po rope v tomto roku smerom nadol. IEA zhoršila odhad rastu svetového dopytu už tretí mesiac po sebe. Podľa aktuálnej prognózy EIA dosiahne v tomto roku rast dopytu po rope 795 tis. barelov denne. Je to o 25 tis. barelov denne menej, než EIA uvádzala v predchádzajúcej odhade. Prognózy globálneho dopytu po rope tento mesiac revidovali smerom nadol aj Federálny úrad pre energetiku (EIA) v USA a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame