Na trhu s ropou nastane rovnováha až v roku 2017

22. februára 2016 15:43
Autor: SITA

Naakumulované enormné zásoby ropy však podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku budú pôsobiť ako brzda tempa zotavovania cien.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Globálny trh s ropou sa začne dostávať do novej rovnováhy v roku 2017, a to vďaka klesajúcej produkcii v USA. Uviedla to v pondelok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). „Až v roku 2017 budeme svedkami vyrovnanej ponuky a dopytu po rope, ale naakumulované enormné zásoby budú pôsobiť ako brzda tempa zotavovania cien ropy,“ konštatovala IEA vo svojom strednodobom výhľade.

Produkcia v USA v tomto a budúcom roku klesne

Okrem toho pokles produkcie čierneho zlata v USA bude iba krátkodobý, keďže rast efektívnosti posunie ťažbu v krajine do začiatku budúceho desaťročia na nové rekordné úrovne. Očakáva sa, že do roku 2021 produkcia v USA dosiahne rekordných 14,2 mil. barelov denne po poklese v tomto a budúcom roku, uviedla IEA vo svojej správe. V tomto roku sa predpokladá zníženie ťažby bridlicovej ropy v USA o 600 tis. barelov denne a v budúcom roku o ďalších 200 tis. barelov denne.

Globálna ponuka ropy bude stúpať

IEA zároveň prognózuje, že produkčná kapacita Organizácie krajín vyvážajúcich ropu do roku 2021 vzrastie o 800 tis. barelov denne. Agentúra odhaduje, že celková globálna ponuka ropy počas obdobia rokov 2015 až 2021 stúpne o 4,1 mil. barelov denne. V rokoch 2009 až 2015 sa globálna ponuka zväčšila o 11 mil. barelov denne, uviedla IEA.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?