Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
22. februára 2016 15:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Na trhu s ropou nastane rovnováha až v roku 2017

Naakumulované enormné zásoby ropy však podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku budú pôsobiť ako brzda tempa zotavovania cien.

Globálny trh s ropou sa začne dostávať do novej rovnováhy v roku 2017, a to vďaka klesajúcej produkcii v USA. Uviedla to v pondelok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). „Až v roku 2017 budeme svedkami vyrovnanej ponuky a dopytu po rope, ale naakumulované enormné zásoby budú pôsobiť ako brzda tempa zotavovania cien ropy,“ konštatovala IEA vo svojom strednodobom výhľade.

Produkcia v USA v tomto a budúcom roku klesne

Okrem toho pokles produkcie čierneho zlata v USA bude iba krátkodobý, keďže rast efektívnosti posunie ťažbu v krajine do začiatku budúceho desaťročia na nové rekordné úrovne. Očakáva sa, že do roku 2021 produkcia v USA dosiahne rekordných 14,2 mil. barelov denne po poklese v tomto a budúcom roku, uviedla IEA vo svojej správe. V tomto roku sa predpokladá zníženie ťažby bridlicovej ropy v USA o 600 tis. barelov denne a v budúcom roku o ďalších 200 tis. barelov denne.

Globálna ponuka ropy bude stúpať

IEA zároveň prognózuje, že produkčná kapacita Organizácie krajín vyvážajúcich ropu do roku 2021 vzrastie o 800 tis. barelov denne. Agentúra odhaduje, že celková globálna ponuka ropy počas obdobia rokov 2015 až 2021 stúpne o 4,1 mil. barelov denne. V rokoch 2009 až 2015 sa globálna ponuka zväčšila o 11 mil. barelov denne, uviedla IEA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame