Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie SEPS
Elektrické vedenie SITA
23. marca 2015 13:16 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na trh s elektrinou a plynom prichádza nová povinnosť z EÚ

Obchodníci na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom budú musieť od októbra tohto roka oznamovať európskej Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov zmluvy na dodávky elektriny alebo plynu, ako aj zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy plynu.

Obchodníkov na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom čaká nová povinnosť. Podľa európskeho nariadenia o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou, známeho po skratkou REMIT, budú musieť od októbra tohto roka účastníci veľkoobchodného trhu s elektrinou a plynom oznamovať európskej Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) zmluvy na dodávky elektriny alebo plynu ako aj zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy plynu. Nepôjde pritom len o výpočet zmlúv, ale presnú identifikáciu produktov, teda aj dohodnuté množstvo a cenu, termíny a časy.

Pomôže s tým organizátor trhu

Účastníci na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom sa môžu v súčasnosti prihlásiť do národného registra Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Onedlho budú môcť pri reportovaní údajov využiť systém spoločnosti OKTE, a. s. ktorá je organizátorom krátkodobého trhu s elektrinou na Slovensku. „Budeme povinní poskytovať Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov detailné informácie o veľkoobchodných energetických produktoch obchodovaných na organizovanom krátkodobom cezhraničnom trhu s elektrinou. Staneme sa takzvaným Registrovaným oznamovacím miestom (RRM),“ uviedol Juraj Šedivý z OKTE.

Chcú predísť manipuláciám

Cieľom vyššie spomínanej povinnosti je odhaliť a odradiť účastníkov na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom od manipulácií na trhoch. Európske nariadenie REMIT totiž pod hrozbou penalizácie zakazuje manipuláciu trhov s energiami, zakazuje správanie, ktoré narúša integritu trhu a zneužívanie vnútorných informácií, tzv. insider trading.

Zachovajú mlčanlivosť

Spoločnosť OKTE bude po splnení technických požiadaviek RRM, ktoré zahŕňajú aj zachovanie dôvernosti citlivých informácií, schopná od apríla budúceho roka poskytovať Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov údaje aj za iných účastníkov trhu s elektrinou a plynom a vykonávať službu reportingu aj za nich. „Bude tak zabezpečené efektívne vynaloženie nákladov na technické a procesné riešenie,“ vysvetlil Martin Sliva z OKTE.

Niečo to bude stáť

Nová oznamovacia povinnosť bude obchodníkov niečo stáť. Riaditeľ spoločnosti OKTE Michal Cabala uviedol, že presné rozhodnutie ešte nepadlo a vedú sa rokovania s regulátorom. „Náklady spojené s riešeniami pre naplnenie týchto požiadaviek a prevádzkou zodpovedajúcich systémov v súčasnosti vyčísľujeme a sme si istí, že určité náklady budú musieť vynaložiť aj účastníci trhu a to hlavne na konsolidáciu dát zo svojich obchodných systémov,“ dodal Cabala. Čo sa týka organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou, predpokladá sa, že by poplatok mal byť zahrnutý do ceny fixných alebo variabilných nákladov, ktoré regulačný úrad stanovuje pre OKTE. Pri neštandardných a bilaterálnych kontraktoch budú poplatky založené na trhovom princípe mimo reguláciu. Konkrétny cenník by podľa odhadov mohol byť na stole na prelome mája a júna.

Spoločnosť OKTE, a. s. vznikla v roku 2010 ako dcérska spoločnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. Hlavnými funkciami OKTE, a. s. sú organizovanie a vyhodnocovanie organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou, zúčtovanie odchýlok a s účinnosťou od 1. januára 2014 zber, správa a zverejňovanie nameraných údajov a centrálna fakturácia poplatkov súvisiacich s prevádzkou systému.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies