Na ťažbu uhlia sa prestaneme skladať o päť rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hornonitrianske bane Prievidza HBP uhlie Robert Fico
Bývalý premiér SR Robert Fico. SITA

Ministerstvo hospodárstva by malo onedlho predstaviť akčný plán pre región hornej Nitry.

Slovenské domácnosti by sa o päť rokov mali prestať skladať na podporu ťažby domáceho uhlia. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu by sa totiž na Slovensku mala v roku 2023 ukončiť platnosť všeobecného hospodárskeho záujmu v oblasti ťažby uhlia, na základe ktorého každý odberateľ elektriny platí vo svojich faktúrach aj dotácie na ťažbu uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny. V súčasnosti odberatelia elektriny platia na podporu uhlia celkovo ročne zhruba 115 miliónov eur.

Podľa ministra hospodárstva skorší termín zrušenia všeobecného hospodárskeho záujmu v oblasti baníctva nie je reálny. „Rok 2019 je absolútne nereálny. Ja si nenechám diktovať tempo opozíciou. My vieme, čo máme robiť. Musíme zabezpečiť pre región hornej Nitry sociálny zmier. Musíme povedať tým ľuďom, aké máme pre nich alternatívy,“ povedal Žiga.

Minister spolu s eurokomisárom pre vznik energetickej únie Marošom Šefčovičom na tlačovej besede v rámci medzinárodnej Stredoeurópskej energetickej konferencie potvrdili, že Slovensko intenzívne rokuje s Európskou komisiou o budúcnosti regiónu hornej Nitry, kde sa ťaží hnedé uhlie. „V krátkej budúcnosti predstavíme akčný plán, to znamená, čo urobíme pre ten región a zároveň oznámime termín 2023,“ konštatoval Žiga s tým, že to nebude znamenať koniec pre slovenské baníctvo, ale len koniec ich podpory zo strany odberateľov elektriny.

„Tému riešime už vyše roka. Chceme predstaviť konkrétne projekty, ktorými zabezpečíme nový ekonomický rozvoj pre tento región,“ dodal Šefčovič.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta rozhodnutie ministra hospodárstva skôr ukončiť platnosť všeobecného hospodárskeho záujmu. Pôvodne sa mala dotovať ťažba uhlia až do roku 2030. „Dotácie do výroby elektriny z domáceho uhlia sú nezmyselné a neudržateľné. Na hornej Nitre jeho spaľovaním trpia hlavne miestni obyvatelia. Majú znečistené ovzdušie, arzén v riekach, poddolované územie. Zo 115 miliónov eur akože sociálnej podpory, ktoré všetci platíme v cenách elektriny, platíme pracovníkov zo zahraničia a peniaze nechávame miznúť v alobale,“ tvrdí tímlider strany SaS pre energetiku a poslanec NR SR Karol Galek.

Keďže ukončenie dotácií do výroby elektriny z domáceho uhlia bude až o päť rokov, o jeho finálnej podobe bude rozhodovať ďalšia vláda. „SaS je pripravená aj naďalej ponúkať riešenia a spolupracovať pri ich presadzovaní tak, aby v roku 2023 región hornej Nitry dokázal fungovať aj bez alobalových dotácií a ani jeden baník nezostal na ulici. Život po uhlí totiž existuje,“ konštatoval Galek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať