Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
24. septembra 2018 10:11 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Na strednom Slovensku zostali po víchrici tisíce domácností bez elektriny

Na vysokom napätí eviduje Stredoslovenská distribučná 13 porúch, bez prúdu je približne 140 distribučných trafostaníc.

Po nočnej víchrici z nedele na pondelok zostalo bez elektriny v okolí Banskej Bystrice, na Kysuciach, na Orave a v Liptove približne 12-tisíc odberných miest. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša sú v týchto chvíľach v teréne posilnené tímy elektrikárov, ktorí vyhľadávajú konkrétne miesta porúch.

Na vysokom napätí eviduje SSD 13 porúch. Bez prúdu je približne 140 distribučných trafostaníc. „Odstraňovanie porúch bude postupne podľa priority – to znamená, že prednosť majú vedenia vysokého napätia, ktoré napájajú najväčší počet odberných miest,“ dodal. Postihnuté sú najmä mestá Liptovský Mikuláš, Trstená a obce Liptovské Matiašovce, Jakubovany, Ľubochňa, Beňadovo a Oravský Podzámok.

„Počas noci a ráno sme nemali hlásenú žiadnu mimoriadnu udalosť. Odstraňovali sme iba padnuté stromy v Hybiach a aktuálne aj v obci Žiar,“ potvrdila okresná riaditeľka liptovskomikulášskych hasičov Eva Krajčiová. Bez mimoriadnej udalosti boli aj hasiči v okrese Námestovo.

Krátko pred poludním zostáva bez elektrickej energie ešte asi 2 500 odberných miest zo stredného Slovenska. Zhruba tisícka domácností nemá elektrinu vo Východnej v okrese Liptovský Mikuláš. Desiatky až stovky odberateľov čakajú na odstránenie poruchy aj v Ľubochni, v Oravskom Podzámku a v kysuckej Vychylovke.

„Distribučná spoločnosť vynakladá maximálne úsilie, aby odstránila všetky poruchy čo najskôr. Terénni pracovníci však musia rešpektovať bezpečnostné pravidlá aj vonkajšie okolnosti. V niektorých prípadoch môže preto obnovenie dodávky elektriny trvať aj niekoľko hodín. Predpokladáme však, že ak sa nestane nič mimoriadne, všetci odberatelia by mali mať prúd v priebehu dnešného dňa,“ uviedol Gejdoš.

SSD začala evidovať nárast poruchovosti zhruba od 3:00 hod. ráno v dôsledku silného vetra na území stredného Slovenska. O 8:00 bolo bez elektriny viac ako 12-tisíc odberných miest. Väčšina porúch postihla vedenia vysokého napätia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame