Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
11. decembra 2017 13:01 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSSE-D

Na strednom Slovensku hrozia pre silný vietor výpadky elektriny

Popadané stromy na severe krajiny doslova odtrhli od elektriny niekoľko tisíc domácností. Situácia však nemá charakter kalamity.

Pre silný vietor, ktorý začal v nedeľu popoludní váľať stromy, zostalo na severe stredného Slovenska bez elektriny niekoľko tisíc domácností. Prevádzkovateľ elektrických vedení Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) eviduje na svojom území  momentálne asi 500 odberných miest bez prúdu. Väčšina z nich sa nachádza na hornej Orave a v Terchovej.

Poruchy spôsobili najmä stromy popadané na elektrické vedenie, ktoré popretŕhali vodiče a poohýbali niektoré stĺpy. Pracovníci SSE-D sa postupne snažia obnoviť dodávku elektriny vo všetkých zasiahnutých lokalitách. Na miestach, kde im to terén a okolnosti dovoľujú, si pomáhajú aj technikou. Robia všetko pre to, aby poruchy odstránili čo najskôr. Kvôli počasiu a mokrému terénu musia pri tom dbať vo zvýšenej miere aj na svoju bezpečnosť.

Poruchy na vedeniach vysokého napätia začali pribúdať v nedeľu popoludní. V priebehu niekoľkých hodín postihli krátke aj dlhšie výpadky elektriny postupne zhruba 17-tisíc odberných miest. Väčšina z nich však trvala iba niekoľko minút. Večer o 23:00 evidoval dispečing SSE-D bez prúdu zhruba 2 600 odberných miest. Išlo o odberateľov na severe stredného Slovenska. Do rána sa ich počet znížil na 500.

Ako sa bude situácia vyvíjať počas dnešného dňa, bude závisieť najmä od sily vetra. Keďže meteorológovia vydali pred vetrom výstrahu, pracovníci distribučnej spoločnosti sú v pohotovosti a v prípade potreby budú riešiť vzniknuté situácie podľa akčného plánu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame