Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
21. januára 2016 10:47 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Slovensku vlani našli neznáme rádioaktívne materiály

Išlo najmä o súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče a iné materiály.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) v minulom roku evidovala 14 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. Išlo najmä o súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče a iné materiály. „Takéto zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia a následne uskladnia, pred ďalším nakladaním s nimi, v certifikovaných skladoch našej spoločnosti,“ informovala hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková.

Zachytené rádioaktívne materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. Následne sú prepravené do RÚ RAO na ich definitívne uloženie. „Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sa ďalej bezpečne skladujú v určených priestoroch spoločnosti, až do momentu ich uloženia do pripravovaného hlbinného úložiska,“ konštatovala Staneková.

Štátna akciová spoločnosť JAVYS sa zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom. Zároveň je však tiež oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a nepoužívanými žiaričmi a rádioaktívnymi materiálmi. Zdroje ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu sa na území SR objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame