Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa Gbely
Aj keď z pohľadu objemu Slovensko nepatrí k ropným veľmociam, tradícia ťažby ropy na našom území má už storočnú tradíciu. Za začiatok ropného priemyslu na území Slovenska sa považuje 13. január 1914, kedy vtedajšie Rakúsko-Uhorsko začalo vôbec po prvý raz priemyselne ťažiť ropu. Začiatku ťažby predchádzal objav Jána Medlena. gbely.sk
13. januára 2014 14:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Slovensku sa našlo 25 miliárd metrov kubických plynu

Počas storočnej histórie ropného priemyslu na Slovensku sa taktiež našlo 3,7 miliónov ton ropy a takmer 0,4 miliónov ton gazolínu.

Na slovenskom území boli za uplynulých sto rokov objavené ložiská s celkovým objemom viac ako 25 miliárd metrov kubických geologických zásob zemného plynu. Taktiež sa našlo 3,7 mil. ton ropy a takmer 0,4 miliónov ton gazolínu. Objavené ložiská sú sústredené najmä v Záhorskej nížine, hlavne v okolí miest Malacky a Gbely a na Východoslovenskej nížine.

Prieskumom a ťažbou uhľovodíkov na Slovensku sa v súčasnosti zaoberá spoločnosť Nafta, a.s. „Súčasná ťažba ropy a gazolínu na Slovensku sa dnes pohybuje na úrovni 10 až 13 tisíc ton ročne a ťažba plynu na úrovni 90 až 95 miliónov metrov kubických s trendom postupného poklesu, čo je v oblasti so storočnou ťažbou prirodzené,“ uviedol riaditeľ divízie prieskumu a ťažby vo firme Nafta Jozef Levoča. Podľa neho využitím sofistikovaných technológií je možné predĺžiť životnosť objavených ložísk o osem až desať rokov. Slovensko v týchto dňoch oslavuje sto rokov ropného priemyslu na Slovensku.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým poskytovateľom služieb v oblasti podzemného skladovania zemného plynu a lídrom v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov na Slovensku. Majoritným, 56-percentným, akcionárom je Slovenský plynárenský priemysel, a.s., 40-percentný podiel vlastní spoločnosť EPH.

Krátky film Stručná história ťažby a skladovania uhľovodíkov na Slovensku si môžete pozrieť tu:

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies