Na rozvoji energetiky v Srbsku sa budú podieľať naše firmy

10. júna 2013 11:00

Slovenské spoločnosti sa budú podieľať na rozvoji energetiky v Srbsku. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský už odcestoval na pracovnú cestu do Srbska, aby tam rokoval s ministerkou energetiky Zoranou Mihajlovič o zapojení slovenských podnikateľov do energetických projektov. „Čo sa týka energetických projektov, priestor sa otvára v oblasti výstavby plynovodov, rekonštrukcie, modernizácie a výstavby tepelných elektrární a teplární, rekonštrukcie a modernizácie prenosovej a distribučnej elektrickej siete, dodávok technologických zariadení pre ťažbu nerastných surovín, dodávok kotlov na biomasu, dodávok solárnych kolektorov a dodávok rôznych zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Šancu uplatniť sa v Srbsku budú mať aj slovenské spoločnosti z iných odvetví. „V oblasti dopravnej infraštruktúry sú možnosti participácie pri výstavbe a rekonštrukcii cestných komunikácií a železničných tratí, modernizácii a obnove vozového parku – lokomotívy, vagóny, električky, autobusy,“ dodal rezort hospodárstva. Srbsko je otvorené pre slovenské podniky aj pri zakladaní a výstavbe skládok odpadu, pri výstavbe čističiek odpadových vôd, či pre dodávky poľnohospodárskych strojov a príslušenstva.

Slovensko patrí medzi dvadsať najvýznamnejších krajín, čo sa týka hodnoty priamych zahraničných investícií v Srbskej republike. Za posledných osem rokov bol prílev investícií zo Slovenska v hodnote 129 mil. eur. „V nasledujúcom období sa očakáva realizácia viacerých investičných projektov slovenských firiem v Srbsku,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.Čo si o tom myslíte?