Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu
9. apríla 2019 14:45 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Na projekty energetického prepojenia EÚ vynaložila viac ako tri miliardy

Financovanie energetickej infraštruktúry z verejných zdrojov EÚ vyvolalo celkové investície v objeme zhruba 50 mld. eur.

Európska únia od roku 2014 v rámci rozvoja energetickej únie vynaložila 3,4 mld. eur na projekty energetického prepojenia Európy. Zrealizovalo sa viac ako 30 projektov spoločného záujmu a ďalších 75 projektov sa má zrealizovať do roku 2022. Ako v utorok uviedla Európska komisia (EK), ide o pokračovanie snahy o diverzifikáciu zdrojov dodávok a zabezpečenie posilnenia solidarity a regionálnej spolupráce, napríklad prostredníctvom výstavby južného plynárenského koridoru. Financovanie energetickej infraštruktúry z verejných zdrojov EÚ pritom vyvolalo celkové investície v objeme zhruba 50 mld. eur.

Pre roky 2014 až 2020 je z Európskeho štrukturálneho investičného fondu alokovaných 18 mld. eur pre energetickú efektívnosť a v súčasnosti je v sektore energetickej efektívnosti v Európe 900 tis. pracovných miest, konštatovala ďalej EK. „Energetická únia je Európou vo svojej najlepšej podobe, súbežné riešenie veľkej energetickej bezpečnosti a zmeny energetiky nemôžeme urobiť v rámci národných hraníc,“ povedal podpredseda EK a eurokomisár pre vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič.

Európska únia zohrala rozhodujúcu rolu aj pri schválení a sfunkčnení Parížskej klimatickej dohody. Únia prijala komplexný legislatívny rámec na dosiahnutie zníženia emisií do roku 2030 prinajmenšom o 40 percent. „Parížska dohoda vysiela jasný signál kapitálovým trhom a investorom, verejným aj súkromným, že globálny prechod k nízkouhlíkovej a udržateľnejšej ekonomike je tu,“ uviedla EK.

Únia sa zaviazala, že v rokoch 2014 až 2020 bude 20 percent jej celkových výdavkov súvisieť s ochranou klímy. EÚ je pritom na ceste splniť tento cieľ a v roku 2018 výdavky súvisiace s ochranou klímy dosiahli sumu 200 mld. eur, konštatovala komisia. Viac ako 90 percent výdavkov EÚ na ochranu klímy v súčasnosti tvoria programy v rámci politiky kohézie, poľnohospodárstva, výskumu a inovácií a programu prepájania Európy. „V súčasnosti má Európa schválený najambicióznejší a najpokročilejší rámec na svete pre oblasť ochrany klímy a energetiky,“ povedal eurokomisár pre aktivity v oblasti ochrany klímy Miguel Canete.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame