Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
29. októbra 2017 12:45 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Na plynovej aukcii zabojuje o domácnosti možno šesť až sedem dodávateľov

Mená dodávateľov, ktorý pravdepodobne zabojujú o slovenské domácnosti na prvej aukcii na predaj plynu, zatiaľ organizátori nechceli konkretizovať.

Na prvej aukcii na nákup zemného plynu pre slovenské domácnosti by sa mohlo zúčastniť šesť až sedem dodávateľov. Ako informovali organizátori aukcie, aplikácia FiiFree a portál Krotitelia energií, v tejto chvíli majú pripomienky k všeobecným obchodným podmienkam aukcie od jedného dodávateľa, ďalší šiesti dostali ponuku a obchodné podmienky na pripomienkovanie. „Veríme, že najneskôr do konca októbra budeme mať od nich vyjadrenie, a že samotná aukcia 3. novembra prebehne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk spoluzakladateľ FiiFree Marián Dlugoš.

Mená zatiaľ nezverejnia

Mená dodávateľov, ktorí pravdepodobne zabojujú o slovenské domácnosti na prvej aukcii na predaj plynu, zatiaľ organizátori nechceli konkretizovať. Jedným z dôvodom je aj fakt, že dvaja dodávatelia, spoločnosti Magna Energia a SPP, sa vymedzili voči pripravovanej aukcii. „S oboma dodávateľmi prebehla komunikácia, vrátane osobného stretnutia s jedným z nich. Rovnako, na základe pripomienok od dodávateľov, sme znížili aj výšku provízie. V tejto chvíli nechceme zbytočne živiť pre nás nie úplne pochopiteľnú, čiastočne až negatívnu komunikáciu voči aukcii ako nástroju, do ktorého sa v prípade firemných zákazníkov dodávatelia bežne zapájajú,“ konštatoval Dlugoš.

SPP preferuje priamu komunikáciu

Štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa tento týždeň dištancovala od informácií o jej účasti na aukcii. „Striktne sa dištancujeme od použitia svojho obchodného mena v súvislosti s touto aukciou. Preferujeme priamu komunikáciu so svojím zákazníkom. Odberatelia energií majú právo na zmenu svojho dodávateľa, mali by však vždy vopred starostlivo zvážiť reálnu výhodnosť danej ponuky a venovať, okrem samotnej ceny, náležitú pozornosť aj ďalším zmluvným podmienkam,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Magna Energia, sa rozhodla nezúčastniť sa aukcie po pripomienkovaní všeobecných obchodných podmienok. Dodávateľovi prekážala podľa nich veľká provízia pre organizátorov. „Podľa medializovaných informácií by v rámci aukcie mali dodávatelia plynu ponúknuť domácnostiam výhodnejšie ceny plynu, pretože sa prostredníctvom nej dostanú k veľkému počtu zákazníkov naraz. Vďaka tomu by domácnosti dokázali ušetriť stovky eur ročne. Organizátori aukcie však od dodávateľov požadujú sprostredkovateľský poplatok vo výške dvoch eur bez DPH za každú sprostredkovanú megawatthodinu. Výška provízie bude tlačiť cenu plynu ponúknutého v aukcii smerom nahor. Obávame sa preto, že aukcia nedokáže vygenerovať férové ceny pre dodávateľov ani pre odberateľov energií,“ konštatoval generálny riaditeľ Magna Energia Martin Ondko.

Do potvrdenia záujmu je účasť nezáväzná

Na Slovensku už aukcie na predaj energií fungujú, ale len pre firemných zákazníkov. Prvá aukcia pre slovenské domácnosti sa uskutoční 3. novembra tohto roka o 10:00. Aukcia je anonymná. Víťazný dodávateľ, ktorý zvíťazí na základe najnižšej ceny, sa k údajom dostane, až keď domácnosť vyhodnotí jeho ponuku v aukcii ako výhodnú a vyjadrí súhlas. Po ukončení aukcie budú domácnosti informované o výslednej vysúťaženej cene a o možnej úspore a až na základe týchto údajov sa môžu rozhodnúť, či k víťaznému dodávateľovi prestúpia.

Dodávatelia zapojení do aukcie musia ponúknuť zmluvu pre domácnosti len na jeden rok a nesmú v nej byť žiadne skryté poplatky. Až do potvrdenia záujmu o víťaznú ponuku je účasť v aukcii nezáväzná.

Prvá aukcia pre domácnosti na predaj plynu sa uskutoční prostredníctvom internetu na stránke www.prvaaukciaenergii.sk

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame