Na plynové vratky sa ešte pozrú legislatívci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn domácnosti
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Podľa ministerstva hospodárstva by mala vyhláška o plynových vratkách v najbližších dňoch putovať do Zbierky zákonov SR. Po zverejnení vyhlášky v zbierke zákonov už nebude brániť nič tomu, aby slovenské domácnosti dostali do svojich schránok poštové poukážky s patričnou sumou, ktorú im vráti štát.

Pred vyplácaním plynových vratiek stojí už len jedna prekážka. Na vyhlášku Ministerstva hospodárstva SR, ktorá učí pravidlá pre vracanie peňazí odberateľom plynu za spotrebovaný plyn v minulom roku, sa ešte musia pozrieť legislatívci. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk tlačový odbor Úradu vlády SR, návrh vyhlášky prerokuje už v stredu 13. januára stála pracovná komisia Legislatívnej rady vlády SR pre finančné právo.

V zbierke zákonov už čoskoro

Po zapracovaní legislatívnych pripomienok spomínanej pracovnej komisie by mala vyhláška už putovať do Zbierky zákonov SR. „Ukončenie procesu a zverejnenie vyhlášky v zbierke zákonov predpokladáme v najbližších dňoch,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Po zverejnení vyhlášky v zbierke zákonov už nebude brániť nič tomu, aby slovenské domácnosti dostali do svojich schránok poštové poukážky s patričnou sumou, ktorú im vráti štát. Kedy presne by to malo byť, nechce rezort hospodárstva predpovedať. „Termín zasielania vratiek za plyn nebol a nie je stanovený na konkrétny dátum. Ako sme však komunikovali od začiatku, príspevok na plyn by občania mali dostať začiatkom roka 2016 a tento termín bude dodržaný,“ konštatovala pre portál vEnergetike.sk Žiaková.

Spor medzi regulátorom a ministerstvom

Vyhláška o takzvaných plynových vratkách vyvolala aj jeden rozpor. A to medzi Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a samotným predkladateľom vyhlášky, ministerstvom hospodárstva. Regulačný úrad upozornil rezort hospodárstva, že nárok na plynovú vratku by nemali mať všetky domácnosti, ale len tie, ktoré nemajú podlžnosti voči svojim dodávateľom plynu. „Výplata štátneho príspevku je primárne určená na pomoc odberateľov plynu v domácnosti na čiastočnú úhradu už vynaložených nákladov na dodávku plynu, predovšetkým skupine odberateľov plynu v domácnosti, ktorí plyn využívajú na ohrev teplej vody a vykurovanie. Výplata štátneho príspevku by nemala byť určená neplatičom, u ktorých môžeme predpokladať, že získané peniaze nepoužijú na úhradu nákladov spojených s dodávkou plynu,“ myslel si regulačný úrad.

Rozpor odstránili pred sviatkami

Ministerstvo zásadnú pripomienku regulátora neakceptovalo. Podľa rezortu hospodárstva akceptovaním pripomienky regulačného úradu by sa zúžil okruh oprávnených subjektov definovaných v zákone o štátnom rozpočte na tento rok. Viaceré prípady „neplatičov” sú podľa ministerstva zároveň predmetom sporu medzi odberateľom a dodávateľom a budú definitívne rozhodnuté až v budúcnosti. „Okrem toho v prípade, ak je medzi dodávateľom a odberateľom spor v súvislosti s plnením zmluvy neznamená to, že daný odberateľ nemal uzavretú k 1. novembru 2015 platnú a účinnú zmluvu o dodávke plynu a teda vznikol mu teda nárok na štátny príspevok. Vyplatenie štátneho príspevku tiež nemá žiadny vplyv na záväzky odberateľa,“ uzavrelo ministerstvo, podľa ktorého bolo rozporové konanie medzi ním a regulátorom odstránené pred uplynulými vianočnými sviatkami.

Bez „vykurovačov bazénov“

Podľa ministerskej vyhlášky by mali slovenské domácnosti od štátu dostať naspäť peniaze za spotrebovaný zemný plyn v minulom roku v sume od 10 do 165 eur. Podľa toho, koľko plynu spotrebovali. Celkovo by malo na tento účel ísť z tohtoročného štátneho rozpočtu zhruba 47 miliónov eur. Na plynové vratky bude mať nárok každý odberateľ, ktorý splní dve podmienky. Prvou podmienkou je, že nespotreboval za ostatných 12 mesiacov viac ako 68 573 kilowatthodín plynu. Príspevok bude teda vyplácaný odberateľom so zazmluvnenou tarifou D1 až D3. Nebude sa to týkať odberateľov v tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj „vykurovači bazénov“.

Musíte mať zmluvu

Ďalším predpokladom pre vyplatenie príspevku je, že odberateľ mal uzatvorenú k prvému novembru minulého roka platnú zmluvu o združenej dodávke plynu do konkrétneho odberného miesta s akýmkoľvek dodávateľom plynu. Príspevok sa teda bude vyplácať odberateľovi, ktorému bola k prvému novembru tohto roka realizovaná dodávka plynu do konkrétneho odberného miesta na základe zmluvy o združenej dodávke plynu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví