Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSD
Pôvodný drevený stĺp SSD
10. marca 2019 10:55 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Na Orave budú mať zrekonštruované vedenie

Investícia za 500 tisíc eur firmy SSD prinesie približne trom tisíckam obyvateľov Chlebníc a Dlhej nad Oravou kvalitnejšiu distribúciu elektriny.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) plánuje na Orave investíciu za vyše 500 tisíc eur. Energetici zrekonštruujú elektrické vedenie vysokého napätia zásobujúce oravské obce Chlebnice a Dlhá nad Oravou. Vymenia na 5,5 kilometrovom úseku všetky vodiče a viac ako 80 stĺpov. „Pôvodné vedenie je staré niekoľko desaťročí, na mnohých miestach je zhrdzavené a po poruchách spájané. Drevené stĺpy sú poznačené hnilobou a aj niektoré betónové sú už vážne narušené. Nové vedenie staviame len na betónových stĺpoch a niekoľkých oceľových stožiaroch,“ informoval Rudolf Beniač z odboru manažmentu realizácie v spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

Výmenu 22-kilovoltového vedenia stredoslovenskí energetici urobia v dvoch fázach. Prvá už prebieha v Chlebniciach. Jej ukončenie je v pláne približne v polovici marca. V druhej fáze sa elektromontéri presunú do susednej Dlhej nad Oravou, kde by mali pracovať od 18. marca do 12. apríla. „Investícia prinesie približne trom tisíckam obyvateľov Chlebníc a Dlhej nad Oravou kvalitnejšiu distribúciu elektrickej energie. Prejaví sa to najmä v spoľahlivosti dodávky, takže výpadkov prúdu z dôvodu porúch bude oveľa menej,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš. Staré vedenie bolo bez izolácie, nové bude na niektorých úsekoch izolované, čo tiež podľa neho prispeje k väčšej bezpečnosti a spoľahlivosti.

Rekonštrukcia sa z technického a bezpečnostného hľadiska nezaobíde bez viacerých odstávok elektriny. „Snažili sme sa ich však naplánovať tak, aby obyvateľov obmedzovali čo najmenej. Všetky plánované odstávky elektriny sú zverejnené na našej internetovej stránke, ale informácie o nich majú aj príslušné obecné úrady,“ konštatoval Gejdoš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 740-tisíc domácností a firiem.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame